Nałogowym palaczom kurczy się mózg!

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Wg publikacji umieszczonej w piśmie „Neurology” palenie papierosów przyczynia się do zmniejszenia objętości mózgu i szybszego rozwoju demencji, tj. osłabienia pamięci i innych zdolności umysłowych. Ale nie tylko papierosy mają zgubny wpływ na stan naszego organizmu. Również nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i nadwaga w wieku średnim powodują ubytki w naszych „przenośnych komputerach”.

stock.xchng

Wg autorów tej publikacji wszystkie te czynniki uszkadzają naczynia krwionośne, co z kolei powoduje niedokrwienie tkanki nerwowej i jej degenerację. Oczywiście jak najwcześniejsza identyfikacja tych czynników ryzyka u osób w średnim wieku może spowolnieć ten niekorzystny proces. Wystarczy „tylko” zachęcić osoby z grupy podwyższonego ryzyka do zmiany stylu życia, zanim będzie za późno.

Badania zostały przeprowadzone na 1352 osobach w wieku około 54 lat. Z badań wykluczono osoby po udarze mózgu. Początkowo u nikogo nie stwierdzono problemów z pamięcią. Uczestnikom badano ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu oraz wykonano badanie na cukrzycę. Nadwagę oceniono na podstawie wskaźnika BMI.

Ponadto każdemu uczestnikowi obliczono stosunek objętości pasa do bioder, który może wskazywać na otyłość brzuszną (otyłość brzuszna uważana jest za czynnik ryzyka chorób metabolicznych i układu krążenia). Po siedmiu latach zaczęto badać mózgi pacjentom za pomocą rezonansu magnetycznego. Wyniki jednoznacznie wskazały, że osoby z nadciśnieniem tętniczym miały zmiany w istocie białej mózgu, które wiąże się z lokalnym niedokrwieniem tkanki nerwowej. Ponadto osoby te miały słabsze wyniki testów sprawdzające ich umiejętności planowania i podejmowania decyzji. Sprawność umysłowa tych osób była porównywalna z osobami starszymi o 5-8 lat.

Z kolei u pacjentów, którzy w średnim wieku cierpieli na cukrzycę, szybciej malała objętość struktury mózgu o nazwie hipokamp, niż u osób bez zaburzeń metabolizmu glukozy. Hipokamp jest m.in. odpowiedzialny za procesy pamięciowe.Natomiast u palaczy papierosów odnotowano szybszy niż u niepalących spadek całkowitej objętości mózgu oraz objętości hipokampa. Szybciej pojawiały się też u nich zmiany degeneracyjne w istocie białej.

Osoby z wysokim wskaźnikiem objętości pasa do bioder częściej zaliczano do ludzi, którym najszybciej malała objętość mózgu.

Źródło: Magazyn Neurology

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry