Najlepsza Opera w Polsce… we Wrocławiu!

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Wg opublikowanego rankingu przeprowadzonego przez prestiżowy serwis internetowy www.operabase.com wrocławska opera znalazła się na dziewiętnastym miejscu wśród najlepszych scen operowych na świecie. Podstawowym kryterium branym pod uwagę w rankingu była ilość przedstawień wystawianych w poprzednim sezonie.

Według danych przedstawionych na stronie www.operabase.com w ocenianym sezonie artystycznym Opera Wrocławska wystawiła 159 przedstawień. Co prawda, w porównaniu do Berlina (593 inscenizacji) i Wiednia (578 inscenizacji) Wrocław wypada dość blado, niemniej jednak, ilość ta pozwala na zajęcie pierwszego miejsca w Polsce. Przykładowo Teatr Wielki w Warszawie zajął w rankingu 21 miejsce, Poznań – 31 a Gdańsk dopiero 94 miejsce.

Repertuar Opery Wrocławskiej adresowany jest do szerokiej grupy odbiorców. Można tu znaleźć przedstawienia awangardowe i współczesne, ale też i klasyczne. To właśnie we Wrocławiu organizowany jest Festiwal Opery Współczesnej. Opera ma swój udział również w przedsięwzięciach związanych z Festiwalem Musica Electronica Nova.

Ponadto od kilku lat Opera Wrocławska specjalizuje się w superprodukcjach, które są na tyle wielkie, że nie mieszczą się w budynku przy ul. Świdnickiej.

Dlatego też wykonywane są różnych, bardzo nietypowych częściach miasta:
– „Borys Godunov” wg Modesta Musorgskiego, „Carmen” Georges Bizet w Hali Stulecia,
– „Turandot” Giacoma Pucciniego na Stadionie Olimpijskim,
– „Otello” Giuseppe Verdiego na Wyspie Piasek,
– „Gioconda” Amilcare Ponchielli`ego nad Odrą.

Również i w tym roku przewidziana jest kolejna wielka produkcja – megawidowisko „Kniaź Igor”, które powstaje przy współpracy ze stroną ukraińską. Planowana premiera przewidziana jest na połowę listopada.

Źródło: operabase.com/ Opera Wrocławska / GW

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry