Hamulce, nie tylko moralne, sterowane falami mózgowymi

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, MOTORYZACJA, NAUKA, SAMOCHODY, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

„Journal of Neural Engineering” donosi, iż w Niemczech toczą się prace nad konstrukcją hamulca, dla którego impulsem do działania będą fale mózgowe kierowcy.

Nad tym nowoczesnym, rodem z filmów science fiction systemem pracują naukowcy z Instytutu Technologii w Berlinie. Przeanalizowali oni fale mózgowe 18 ochotników znajdujących się w symulatorze jazdy. Poproszono ich o utrzymywanie dystansu 20 metrów od jadącego przed nimi symulowanego samochodu, który gwałtownie hamował.

stock.xchng

Analizujące fale mózgowe urządzenie elektroencefalograf (EEG) odbierało zamiar użycia hamulca i odpowiednio go uruchamiało. Pozwoliło to na wcześniejsze hamowanie. Przy jeździe z prędkością 100 km na godzinę pojazd zatrzymywał się o 3,66 metra wcześniej, niż przy użyciu manualnego hamulca.

Proces ten umożliwiła wyposażona w elektrody, plastikowa czapeczka. Ten typ sterowania jest już używany przez osoby sparaliżowane i niepełnosprawne, które wspomagają się protezami. Niestety metoda nie jest jeszcze do końca dopracowana sprzętowo, prawidłowe założenie czapeczki zajmuje aż pół godziny.

Zanim hamulec, którego nie powstydziłby się James Bond zostanie oddany do szerszego użytku musi przejść szereg testów. Istotne będą również badania psychologiczne, np. nad mechanizmami podejmowania decyzji.

Przygotowała: Anna Jankowska
Źródło: Journal of Neural Engineering

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry