Na celowniku cyberprzestępców w 2011 roku – JAVA!

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KOMPUTERY, MOBILE, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu artykułu „Ataki zestawów exploitów” poruszającego temat popularności cyberprzestępczych pakietów służących do wykorzystywania luk w zabezpieczeniach systemów i aplikacji. Najczęściej takie narzędzia atakują obecnie Javę, która jest zainstalowana na większości komputerów na świecie.

Wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach systemów operacyjnych i aplikacji jest jedną z najpopularniejszych broni w arsenale cyberprzestępców. Aby zwiększyć ryzyko infekcji, twórcy szkodliwego oprogramowania tworzą i sprzedają zestawy – pakiety szkodliwych programów, które atakują jednocześnie kilka słabych punktów w systemie.

Z czasem do istniejących zestawów dodawane są moduły wykorzystujące nowe luki, co pozwala cyberprzestępcom skutecznie wykorzystywać dziury wykryte w różnym czasie na niezałatanych maszynach, jak również zaoszczędzić zasoby. Zestawy te są sprzedawane na czarnym rynku, a ich cena wynosi od kilkuset do ponad tysiąca dolarów.

Ekspert z Kaspersky Lab, Vicente Diaz, twierdzi, że aktywne wykorzystywanie luk w Javie stało się nowym trendem na rynku narzędzi atakujących systemy poprzez luki (tzw. exploity). Celem 40% wszystkich nowych exploitów wykorzystywanych przez pięć najpopularniejszych zestawów w 2010 roku była Java. W zeszłym roku luki w Javie były trzecim pod względem popularności celem takich zestawów, wyżej znajdowały się tylko luki w programach Internet Explorer i Adobe Reader. Według Microsoft Malware Protection Center, w 2010 roku zostały pobite wszelkie rekordy jeżeli chodzi o próby wykorzystywania luk w Javie.

W pierwszej połowie 2011 roku trend ten utrzymał się. Prawie połowa szkodliwych programów zawartych w dwóch czołowych zestawach exploitów – BlackHole oraz Incoginto – to narzędzia wykorzystujące luki w Javie. Platforma ta jest bardzo popularna wśród twórców zagrożeń, ponieważ jest to najprostszy sposób obejścia zabezpieczeń systemu operacyjnego.

Źródło: Kaspersky Labs

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry