Pieskie życie będzie lepsze – sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt.

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZWIERZĘTA

Ustawa zwiększa karę za znęcanie się nad zwierzętami z roku do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności, a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem sąd ma prawo wymierzyć karę nawet trzech lat (do tej pory były to dwa lata). Sąd będzie mógł także orzec nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100 tys. zł. na cel związany z ochroną zwierząt (do tej pory nawiązka mogła wynosić od 25 zł do 2,5 tys. zł).

stock.xchng

Nowelizacja, oprócz zwiększenia kar za znęcanie się nad zwierzętami, wprowadza także szereg innych zmian. Do najistotniejszych zaliczyć można zakaz trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin, w sposób powodujący cierpienie, a także na uwięzi krótszej niż 3 metry, zakaz przycinania psom dla celów estetycznych ogonów i uszu oraz zakaz odstrzeliwania błąkających się zwierząt domowych.

W myśl ustawy zwierząt domowych nie będzie można sprzedawać na targowiskach, a rozmnażanie ich będzie dozwolone jedynie w zarejestrowanych hodowlach. Gminy będą musiały co roku opracowywać program opieki nad zwierzętami bezdomnymi.
Projekt nowelizacji został przygotowany w ramach prac Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Przygotowała: Ewelina Kodzis

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry