Nie wydamy Białorusina reżimowi Łukaszenki

AKTUALNOŚCI, POLSKA, ŚWIAT

Źmicier Pimienau został zatrzymany podczas przekraczania granicy polsko-ukraińskiej w Korczowej. Białorusin jest członkiem opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF). W 2000 roku opuścił Białoruś, obecnie mieszka na stałe w Belgii.

interpol.int

Od 2009 roku figuruje w bazie danych Interpolu jako osoba do zatrzymania. Ciąży na nim zarzut białoruskiej prokuratury, która oskarża go o to, że w 2000 roku w Witebsku pobił i skopał dwóch mężczyzn – w jednym przypadku miał w rękach nóż. Zgodnie z prawem na Białorusi grozi mu za to do 7 lat więzienia.

Polska prokuratura orzekła jednak, że według polskiego prawa czyn uległ przedawnieniu. Mężczyzna został zwolniony i odwieziony do hotelu. Procedura ekstradycyjna wobec niego trwa, ale Ministerstwo Sprawiedliwości deklaruje, że nie wyda Pimienaua reżimowi Łukaszenki.

Minister ma prawo nie zgodzić się na ekstradycję, jeśli uzna, że Białoruś nie przeprowadzi uczciwego procesu i nie będzie przestrzegać praw człowieka. Pimienau twierdzi, że zarzuty stawiane mu przez białoruską prokuraturę mają podłoże polityczne.

Przygotowała: Ewelina Kodzis

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry