TED – Ideą można zarazić

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, GADŻETY, KOMPUTERY, MOBILE, TECHNOLOGIE

Jest rok 1984r. odbywa się pierwsze spotkanie TED, z inicjatywy Richarda Wurmana amerykańskiego architekta, który postanowił zebrać przedstawicieli trzech ważnych dla niego dziedzin: technologii, rozrywki i projektowania (TED = Technology, Entertainment, Design).

Osoby te mają wymienić się oryginalnymi projektami oraz podzielić z pozostałymi uczestnikami konferencji swoimi pomysłami. Firma Apple pokazuje nowy komputer – Macintosh, widzowie mają okazję zobaczyć dyski kompaktowe firmy Sony, matematyk Benoit Mandelbrot opowiada o fraktalach a Nicholas Negroponte planuje założenie pracowni na MIT – dzisiaj znanego laboratorium Media Lab.

Od 1990r. konferencje TED odbywają się regularnie a nawet doczekały się swoich lokalnych odmian pod nazwą TEDx. Konferencję przyciągają zarówno tłumy widowni, bilety zostają zazwyczaj wyprzedane na rok przed samą konferencją, jak i największych wizjonerów i myślicieli naszych czasów. Mają oni do dyspozycji 18 minut, w ciągu których przekazują światu swoje przemyślenia, pomysły czy też opowiadają o swoich życiowych doświadczeniach.

Od czasów pierwszej konferencji skład zaproszonych mówców został poszerzony o naukowców, filozofów, muzyków, przywódców religijnych, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, filantropów i wielu, wielu innych. Na konferencjach pojawiali się między innymi: Billy Gates, Stephen Hawking, Al. Gore, Billy Graham, Annie Lennox, Peter Gabriel, Bono.

Często prawdziwymi gwiazdami okazują się zupełnie niepozorni goście jak np. Aimee Mullins, zawodniczka Igrzysk Paraolimpijskich, która pojawia się na scenie razem ze swoim dwunastoma parami protez nóg. Rice Elias, który opowiada o trzech ważnych rzeczach jakich dowiedział się o życiu po tym jak jego samolot awaryjnie lądował na rzece Hudson.

Matt Cutts inżynier pracujący w firmie Google, który namawia widzów, aby spróbowali w życiu przez 30 dni czegoś nowego. Dla wielu uczestników TED stał się jednym z najważniejszych wydarzeń intelektualnych w roku. Choć trudno dostać się na samą konferencję , każdy z nas ma szansę oglądać wystąpienia online, dzięki stronie: http://www.ted.com/.

Od czerwca 2006 roku wykłady udostępniane są na stronie TED oraz na portalu youtube.com, wykłady udostępniane są w 70 wersjach językowych, w tym w języku polskim, dzięki czemu mogą one inspirować widzów na całym świecie.

Wspomniane wykłady:
http://www.ted.com/talks/lang/eng/aimee_mullins_prosthetic_aesthetics.html
http://www.ted.com/talks/lang/eng/matt_cutts_try_something_new_for_30_days.html

Anna Ozimek

Powiązane wpisy

  • Majeranek

    Świetny artykuł… nigdy o TED nie słyszałem. Bardzo fajnie,że takie organizacje istnieją


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry