Co się działo na tegorocznym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju

AKTUALNOŚCI, POLSKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Jak co roku w dniach 18-20 sierpnia 2011r, w Kudowie Zdroju odbył się 49 Festiwal Moniuszkowski na którym zebrali się nie tylko mieszkańcy, ale również wczasowicze oraz stali, coroczni zaproszeni goście.Trzydniowy festiwal rozpoczął się już o godzinie 9 rano, publicznym występem chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie. Wykonali oni jedną z największych oper kompozytora „Halka”,następnie w sali koncertowej usłyszeć można było Jego najwspanialsze pieśni i arie w wykonaniu zaproszonych zespołów w Teatrze Pod Blachą w Parku Zdrojowym.

W sobotę (20.08) mieszkańcy Kudowy Zdroju, przygotowali Korowód Moniuszkowski podczas,którego w rytmie poloneza w polskich strojach szlacheckich, przeszli ulicami miasta.Festiwal zakończył się ujmującym baletem „Cały ten zgiełk między nami” w wykonaniu Teatru Muzycznego w Łodzi.

Pierwszy taki Festiwal odbył się w 1962 roku. Za każdym razem przyjeżdżają tu wierni muzyce Stanisława Moniuszki- wybitnego polskiego kompozytora, któremu zawdzięczamy przepiękne opery,operetki,msze, kantaty czy uwertury symfonicznej. Stworzył muzykę do „Dziadów” Mickiewicza pt „Widma” i „Sonety krymskie”. Jego znane opery to: wyżej wymieniona „Halka”, „Straszny Dwór”, ”Ideał”,”Loteria”.

Wspaniale, że Stanisław Moniuszko nie został zapomniany i wciąż jego twórczość możemy oglądać na Międzynarodowych Festiwalach Moniuszkowskich w Kudowie Zdroju.

L.Węglorz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry