Ponad 700 tys. publikacji w polskich cyfrowych bibliotekach

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KONWERGENCJA, MEDIA, POLSKA

Ponad 700 tys. publikacji udostępniają już internetowe biblioteki zarejestrowane w Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC) – instytucji gromadzącej informacje o polskich elektronicznych repozytoriach. Do FBC należy na razie ponad 80 polskich cyfrowych bibliotek.

Największy zbiór publikacji – niemal 138 tys. – ma Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa. Kolejna jest e-biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z ponad 64 tys. publikacji, a trzecia co do wielkości jest Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa.

stock.xchng

Według statystyk FBC, ponad połowa spośród wszystkich zgromadzonych publikacji to czasopisma, prawie 15 proc. – gazety, a 4 proc. – książki.

Od stycznia ubiegłego roku liczba zarejestrowanych w FBC publikacji podwoiła się.

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) jest etapem budowy sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. Gromadzi dane o zasobach współtworzonych są przez uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea czy ośrodki badawcze.

Serwis FBC utrzymywany jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, a za jego rozwój odpowiada Zespół Bibliotek Cyfrowych PCSS.

Zestawienie Polskich Bibliotek Cyfrowych można znaleźć na stronie: http://fbc.pionier.net.pl/owoc/list-libs

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry