Wrzesień hojny dla miłośników astronomii

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, TECHNOLOGIE

Astronomowie już się cieszą. We wrześniu będą mogli podziwiać największą planetę Układu Słonecznego, Jowisza oraz Merkurego. Zobaczyć będzie można także planetę karłowatą Ceres, świecącą na tyle mocno, że można ją oglądać nawet przez lornetkę.

stock.xchng

Oprócz tego, przez lornetki podziwiać będziemy planetoidę Westa i kometę C/2009 P1 (Garradd). Uran w gwiazdozbiorze Ryb będzie świecił tak jasno, że będzie go można ujrzeć nawet bez specjalnych przyrządów. Natomiast posiadacze małych teleskopów będą mogli obserwować Neptuna, który świeci w konstelacji Wodnika. Ponadto, 23 września o 11.05 naszego czasu nadejdzie astronomiczna jesień – Słońce przejdzie przez równik niebieski z półkuli północnej na południową.

Wrzesień to miesiąc równonocy jesiennej, czyli momentu przejścia Słońca przez równik niebieski z półkuli północnej na południową. W tym roku ten moment, oznaczający początek astronomicznej jesieni, wypada 23 września o godzinie 11.05 naszego czasu.

Ponieważ deklinacja Słońca maleje, dni stają się coraz krótsze. W Warszawie, 1 września, nasza dzienna gwiazda wschodzi o godz. 5.46, a zachodzi o godz. 19.25. Natomiast 30 września jej wschód można obserwować o godz. 6.34, a zachód o godz. 18.17.

Kolejność faz Księżyca we wrześniu jest następująca: pierwsza kwadra – 4 IX o godz. 19.39, pełnia – 12 IX o godz. 11.26, ostatnia kwadra – 20 IX o godz. 15.39 i nów – 27 IX o godz. 13.09. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 28 września o godz. 3.02, a najdalej 15 września o godz. 8.24.

Według astronomów, w pierwszej połowie września będą dobre warunki do obserwacji Merkurego. Około 5 września, godzinę przed wschodem Słońca, planetę widać prawie 10 stopni nad wschodnim horyzontem.

Źródło: PAP Nauka w Polsce


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry