Rozmawiasz z delfinem, więc dogadasz się i z E.T.

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, STYL ŻYCIA, ZWIERZĘTA

Naukowcy wierzą, że porozumiewanie się z delfinami może pomóc nam w zrozumieniu istot pozaziemskich. Delfiny są zdolne do zakładania struktur społecznych, podziału obowiązków, potrafią się bawić. Mówi się nawet, że posiadają coś w rodzaju osobowości – rozpoznają swoje odbicia w lustrze, są świadome własnego istnienia. Zrozumienie relacji, jakie panują pomiędzy poszczególnymi osobnikami, to klucz do zrozumienia całej gamy dźwięków wydawanych przez delfiny.

sxc -equineator

W Instytucie Delfinów na Hawajach delfiny są uczone rozumienia słów. Okazało się, że są niezwykle pojętnymi uczniami – naukowcom udało się nauczyć je kilkuset wyrazów. Badacze twierdzą także, że delfiny rozumieją składnię i pojęcia abstrakcyjne, takie jak „nicość”. Biolog Denise Herzing, która zajmuje się delfinami od ponad 20 lat, stworzyła z dźwięków, symboli i przedmiotów bazę sztucznego języka – dzięki temu, delfiny są w stanie „rozmawiać” z ludźmi. Najpierw naukowcy zaprezentowali zwierzętom system – sami naciskali konkretne klawisze specjalnej maszyny, a wówczas do wody były wrzucane odpowiednie przedmioty.

Do tego, uczono delfiny gwizdów, które niejako „oznaczały” te przedmioty. Komunikacja przebiegała sprawnie. Zarówno badacze potrafili zakomunikować delfinom, o co im chodzi, jak i delfiny mogły odpowiednio zagwizdać lub przycisnąć konkretny przycisk. Niestety, na razie nauka języka jest jednostronna i na delfiniego nauczyciela trzeba będzie jeszcze poczekać.

E.Kodzis


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry