Założyciel WikiLeaks nie zostanie oskarżony

AKTUALNOŚCI, BIZNES

Po ujawnieniu kolejnych dokumentów amerykańskiego Departamentu Stanu Julian Assange ponownie znalazł się w centrum politycznej burzy. Dokumenty, które wyciekły do sieci w zeszłym tygodniu, zawierały między innymi kilka tysięcy plików oznaczonych jako ściśle chronione, dokumenty zawierały nazwiska ofiar przestępstw na tle seksualnym czy lokalizację strategicznych instalacji rządowych.

W sieci zostały udostępniona także lista 12 Australijczyków, który są podejrzani o terroryzm – żadnego z nich do tej pory nie oskarżono. Ujawniono także tożsamość funkcjonariusza ASIO(australijskie służby bezpieczeństwa) co w świetle australijskiego prawa jest przestępstwem. . Prokurator generalny Robert McClelland w swoim piątkowym oświadczeniu stwierdził, że informacje które zostały ujawnione mogą zagrozić poszczególnym osobom jak i bezpieczeństwu całego kraju.

Ponieważ Julian Assange jest obywatelem Australii jeszcze w piątek spekulowano na temat prawdopodobnego aresztowania i osądzenia go w rodzimym kraju. Jednak w poniedziałek okazało się iż ściganie Assange jest niemożliwe, ponieważ nie działał on na terenie swojego kraju. W wywiadzie udzielonym dla CBS 60 minuts założyciel WikiLeaks odrzuca skierowane przeciwko niemu zarzuty i uważa, ze ujawnienie poufnych informacji nie narazi nikogo na niebezpieczeństwo.

Oskarża także The Guardian o ujawnienie poufnych dokumentów amerykańskiej dyplomacji za nim zostały one zaakceptowane do publikacji. The Guardian, New York Times, El País,Der Spiegel, Le Monde współpracowały wcześniej z Wikileaks, wszystkie jednak potępiły ostatnie upublicznienie dokumentów w oficjalnym oświadczeniu: „Nie możemy wspierać niepotrzebnej publikacji danych osobowych. Decyzja o opublikowaniu danych należała do Juliana Assange, była jego i tylko jego. Jak już wiemy osoba, która dokonała tej decyzji nie poniesie konsekwencji a nam pozostaje tylko czekać na nowe wiadomości z WikiLeaks

Źródła:
guardian, dailytelegraph au

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry