Mandaty się już nie przeterminują

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, MOTORYZACJA, POLSKA, PRZEPISY PRAWNE, SAMOCHODY, WIADOMOŚCI

Kierowcy, którzy zostali ukarani mandatem zaocznym, nie będą już musieli się martwić o to, że zapłacą za późno. Mandatem zaocznym karani są kierowcy, których nie zastano na miejscu w którym popełnili wykroczenie. Najczęściej mandaty takie dotyczą przekroczenia prędkości. Procedura ukarania takim mandatem do tej pory wyglądała w ten sposób, że do kierowcy wysyłano oświadczenie w którym mógł przyznać się do przekroczenia prędkości, a następnie – jeśli kierowca się przyznał – wysyłano mu mandat.

stock.xchng

Prawo przewiduje siedem dni na zapłacenie mandatu. Często więc zdarzało się, że kierowca, który szedł na pocztę odebrać swój mandat, nie mógł go już zapłacić, gdyż termin upłynął. Jeśli kierowca mimo tego wysyłał pieniądze – były mu one zwracane, a cała sprawa kierowana była do sądu, który z kolei naliczał dodatkowe koszty postępowania.

Wadliwe rozporządzenie zostało znowelizowane przez Komendę Główną Policji. Teraz wystarczy, że kierowca pisemnie wyrazi zgodę na przyjęcie mandatu – mandat powędruje do niego przesyłką ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zgoda na ukaranie będzie potwierdzeniem przyjęcia, a dzień doręczenia przesyłki będzie równoznaczny z datą przyjęcia mandatu.

E.Kodzis

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry