W spadku po dziadku czyli co ci siedzi w genach

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POLSKA, SOCIAL MEDIA, STRONY WWW, STYL ŻYCIA

Zapomnij o Facebooku, portal społecznościowy w którym możesz przydzielać sobie znajomych na podstawie procentowego podobieństwa waszych DNA, to jest dopiero zabawa. Nie chodzi tu o standardowy portal społecznościowy bo strony takie jak 23andMe to nic innego jak prywatne organizacje, które za odpłatą sprawdzą twoje DNA. Bardzo dokładnie od stopnia prawdopodobieństwa zachorowania na chorobę Parkinsona po prawdopodobne choroby jakie odziedziczą twoje dzieci.

foto: 23andme.com

Weszliśmy w erę genomiki osobistej, gdzie za około 1.000 $ (lub mniej zależy od oferty i wybranej firmy) możemy dowiedzieć się więcej o swoim profilu genetycznym, czasami więcej niż chcielibyśmy wiedzieć. 23and Me to firma, która zajmuje się tego typu usługami, pojawiła się na rynku w 2006 i od tego czasu nie narzeka na brak klientów, choć sami założyciele przyznają, że badania przez nich przeprowadzane mają służyć do celów edukacyjnych a nie diagnostycznych.

Nie obyło się bez paru kontrowersji w tym upomnieniach a nawet czasowym zakazie działalności w stanie Nowy Jork. Co należy zrobić, aby odkryć tajemnice swojego genomu? Wystarczy zalogować się na stronie serwisu, po czym opłacić wybrany pakiet. W zamian firma dostarczy nam probówkę , w której należy umieścić trochę naszej śliny i odesłać. Po 6 – 8 tygodniach dostajemy wyniki analizy, mamy też dostęp do własnego konta w serwisie gdzie prawdopodobnie możemy spotkać jakiś dalekich kuzynów (0,62% wspólnego DNA) czy porozmawiać o tym jak uniknąć zagrażającym nam chorobą.

Co daje nam wykonanie takiego testu? Jeśli wiemy jakie istnieje prawdopodobieństwo zachorowania na daną chorobę możemy na przykład zmienić swój styl życia i zmniejszyć ryzyko zachorowania. Dzięki udostępnionym nam danym możemy poznać swoje pochodzenie np. z którego kontynentu pochodzili nasi przodkowie. Brzmi to zachęcająco, ale spójrzmy prawdzie w oczy takie informacje niekoniecznie muszą zmienić nasze życie na lepsze. Osobiste analizy DNA na pewno są kontrowersyjnym tematem, szczególnie odkąd stają się coraz tańsze i łatwiej dostępne.

A.Ozimek

Źródło:
http://www.23andme.com

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry