Nie posłuchasz The Rolling Stones za free (legalnie)

AKTUALNOŚCI, INTERNET, MUZYKA, ROZRYWKA, STRONY WWW

Branża muzyczna wygrała bitwę o zablokowanie chronionych prawem autorskim nagrań na kolejne 20 lat. Rada Unii Europejskiej zdecydowała się przedłużyć okres ochrony praw autorskich z 50 do 70 lat, przeciwko tej decyzji były takie kraje jak: Belgia, Czechy, Holandia, Luksemburg czy Słowacja. Bitwa toczyła się od 2008r. kiedy Unia Europejska ogłosiła plan przedłużenia muzycznych praw autorskich do 95 lat. Wszystko za sprawą artystów (m.in. Cliff Richards), którzy uważają że nadal powinni otrzymywać dochody ze swoich utworów.

Pojawił się także argument, ze gwiazdy zaczynają kariery w bardzo młodym wieku i po spadku ich popularności nie są w stanie się utrzymać. Prezes Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI) , Frances Moore powiedział w swoim oświadczeniu, że głosowanie przyniosło zwycięstwo sprawiedliwości i zagwarantowało godne prawa artystom.

Natomiast przewodniczący Parti Piratów Christian Engstrom na swoim blogu, napisał, że głosowanie zapewni większy dochód, ale nie artystom a firmom fonograficznym do których tak naprawdę należą prawa autorskie i że głosowanie odbyło się tylko ze względu na nacisk ze strony lobbystów. Pojawia się jeszcze jedno pytanie czy muzycy nie mogli zaoszczędzić trochę grosza w czasach swojej prosperity, żeby potem nie prosić o pomoc władz UE?

A.Ozimek

Źródło:http://arstechnica.com
Foto: Freedigitalphotos.net

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry