Ciemna strona Apple AppStore

AKTUALNOŚCI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, GOSPODARKA

Firma Apple zdecydowała się na usunięcie z App Store osobliwej gry, która przedstawiała znany koncern w nieciekawym świetle. Gra Phone Story została zablokowana zaledwie w kilka godzin po jej pojawieniu się w sklepie, czy słusznie? Satyryczna mini gra włoskiej firmy Molleindustria przedstawiała graczowi kreskówkowy scenariusz, który przedstawiał m.in. wydobycie minerałów w Kongo, ratowanie od samobójstw pracowników Apple w Chinach, planowane „starzenie się” sprzętów firmy jak i wpływ działań firmy na środowisko.

fot./phone story website

To nie pierwszy raz kiedy Apple zostało uwikłane w spór na temat swoich poczynań, już wcześniej takie organizacje jak Amnesty International oraz Greenpeace potępiały działania firmy. Pierwsza organizacja między innymi za wykorzystywanie taniej siły roboczej w Demokratycznej Republice Konga przy wydobyciu koltranu, niezbędnego do wytwarzania telefonów komórkowych. Ekolodzy natomiast oskarżali Apple o wytwarzanie swoich produktów z niebezpiecznych substancji chemicznych oraz ich krótkiego okresu użycia, który doprowadził do powstawania ogromnej ilości odpadów elektronicznych.

W grze można było wcielić się w rolę pielęgniarzy, którzy próbują ratować skaczących z dachu pracowników firmy Apple. Sam koncern w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że gra została zablokowana, ponieważ naruszała wytyczne deweloperów. Paolo Pedercini z Molleindustria uważa, że gra miała na celu tylko wymusić krytyczną refleksję nad platformami technologicznymi Apple. Twórcy gier z wytworni Molleindustria już nie raz mieli problemy z wycofywaniem ich gier z rynku.

Specjalizują się w projektach, które trudno nazwać tradycyjnym podejściem do gier. Ich najbardziej znane prace to: Faith Faighter, gdzie gracz mógł wcielić się w rolę Jezusa albo Mahometa, co oczywiście spotkało się z oburzeniem wyznawców islamu. Kolejna gra, Operation Pedopriest, która uderzyła w kościół katolicki. Phone Story można bez przeszkód pobrać z Android Market.

A.Ozimek

Źrodło:CNN/Wired/Phonestory

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry