Indie zamieszkuje 1.2 miliarda osób – Wśród nich miliony nie mają tożsamości

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Indie zamieszkuje 1.2 miliarda osób, co daje im drugą pozycję na świecie pod względem liczby ludności. Wśród nich miliony najbiedniejszych mieszkańców– nie mają tożsamości. Nie mogą oni otworzyć konta w banku, wziąć kredytu, ubezpieczyć się czy nawet poprosić o pomoc. Teoretycznie nie znajdują się w żadnym rządowym rejestrze, teoretycznie nie istnieją. Dzięki narodowemu projektowi biometrycznemu, mają oni szanse na polepszenie swojej sytuacji.

fot. a.jankowska


Projekt Aadhaar ma na celu zidentyfikowanie „nieistniejących” mieszkańców zarówno tych żyjących w wioskach u podnóża Himalajów jak i tych ze slumsów Bangalore. Wszystko zaczęło się w 2009r. , kiedy to powstał pomysł identyfikacji mieszkańców, rząd poprosił o pomoc zarówno firmy z innych krajów jak i rodzimych potentatów branży IT. W projekt włączyły się takie firmy jak Intel czy Google oraz Indyjski biznesmen Nandan Nilekani nazywany Billem Gats’em z Bangalore.

Koordynatorzy projektu oraz ich pomocnicy stoją przed nie lada wyzwaniem. Trudno, przekonać mieszkańców najbiedniejszych regionów Indii do wzięcia udziału w programie. Jak przekonać kogoś do zeskanowania linii papilarnych, kiedy on nigdy nie widział komputera? Wolontariusze przyjeżdżają do wioski i montują sprzęt w największym budynku, następnie chodzą po wioskach i proszą o przyjście na zdjęcia. Projekt nie jest obowiązkowy, dlatego zdarza się że mieszkańcy nie chcą brać w nim udziału.

Korzyści z zaistnienia w bazie danych niewątpliwie mogą poprawić zarówno jakość życia zubożałych grupy społecznych, jak i bilans ekonomiczny kraju. Każdy z uczestników po zeskanowaniu tęczówki oraz linii papilarnych otrzymuje własny numer identyfikacyjny. Jego dane zostają wprowadzone do bazy i od tej chwili może on otworzyć konto w banku czy uzyskać pomoc od oficjalnych organizacji. Na zwiększeniu świadomości mieszkańców Indii korzysta cały kraj – jeśli każdy z nich wpłaci do banku 10$ spowoduje to dodanie miliarda nowego kapitału do systemu finansowego.

Choć na pierwszy rzut oka, Aadhaar wydaje się być genialnym pomysłem ma on również swoich przeciwników. Niektórzy członkowie parlamentu uważają, że wprowadzi on nowe podziały w społeczeństwie, które już wycierpiało wiele z powodu dyskryminacji zarówno na tle religijnym jak i kastowym. Ponadto projekt ten jest jak do tej pory największą operacją tego typu i stworzy największą bazę biometrycznych danych. Niestety nie da się uniknąć pojawiających się niej błędów i to nie tylko ze strony programistów. Niektórzy mieszkańcy Indii mają tak spracowane dłonie, że nie można odczytać ich linii papilarnych.

Najbiedniejsi z nich posługują się tylko jednym imieniem dlatego czasami przyporządkowuje się nieodpowiednie imiona do twarzy. Choć używanie do identyfikacji skanu tęczówki sprawdza się w 99% to w takiej społeczność błąd wynoszący 1% równa się 12 milionom osób, które padły ofiarami pomyłki. Pojawia się także problem z samym działaniem systemu czy ktoś z zewnątrz będzie miał możliwość wykraść z niego dane? Chyba tylko dla nas ludzi z technologicznie zaawansowanego świata wydaje się to problemem. Bo jeśli nie umiem pisać i czytać a rząd daje mi możliwość naprawy mojej sytuacji życiowej czy muszę się jeszcze martwić o kradzież moich danych.

Źrodła:
http://uidai.gov.in/index.php?option=com_content&view=article&id=145&Itemid=2
http://uidai.gov.in/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=105
http://www.iaadhaar.com/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry