Samotność jak katar

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetów w Chicago, Kalifornijskiego i Harvardu zgodnie stwierdzają, po długoletnich badaniach, że samotnością bardzo łatwo jest się „zarazić” zupełnie jak katarem. Wniosek został wyciągnięty na podstawie badań przeprowadzanych nad miasteczkiem Framingham, polegało ono na znalezieniu pięciu samotnych osób, które miały podać nazwiska ludzi z którymi najczęściej utrzymują kontakt.

stock.xchng

Następnie co 2-4 lata grono wytypowanych najbliższych podawało kolejnych znajomych. Dzięki temu, dowiedziono, że osoby samotne wykazują tendencję do dzielenia swej samotności z innymi osobami w podobnej sytuacji, bowiem samotnicy, zanim zajmą swoje miejsce na tzw. peryferiach sieci społecznej, zaszczepiają swoim bliskim poczucie osamotnienia oraz niechęć do nawiązywania nowych kontaktów. Poczucie osamotnienia, nie idzie jednak zawsze w parze z całkowitym odizolowaniem się od ludzi.

Polega na braku satysfakcji z komunikacji z ludźmi, oraz poczuciu, że współczesny świat nad po prostu nie rozumie i jest dla nas wrogi. Według badań, „wirusem samotności” częściej zarażają się kobiety niż mężczyźni, oraz łatwiej „zarazić” się od przyjaciół niż od rodziny. Wirus nie tylko wprowadza zmiany w naszym sposobie myślenia. Badania wykazały, że samotność w dużym stopniu wpływa na fizyczny stan zdrowia. Tak na przykład, osobie z dużym poczuciem przynależności społecznej ciężej jest zapaść na choroby serca, niż samotnikowi.

A. Iżykowska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry