Cleverbot – pierwszy program komputerowy, który zaliczył test Turinga

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, TECHNOLOGIE

Podczas tegorocznego festiwalu innowacji w Guwahati, programowi Cleverbot udało się „zaliczyć” test Turinga. Test Turinga powstał w 1950r. i miał on za zadanie określić predyspozycje maszyn do posługiwania się językiem naturalnym. Do testu przystępuje maszyna i człowiek oraz sędzia monitorujący przebieg rozmowy. Testujący nie jest informowany o tym, że rozmawia z maszyną.

Jeśli po zakończeniu rozmowy nie będzie on potrafił stwierdzić czy miał odczynienia z maszyną czy z człowiekiem, uznaje się że program przeszedł test pomyślnie. Do tej pory żaden program nie był w stanie pobić testu Turinga. Cleverbota testowało 1334 ochotników, po przeprowadzonej konwersacji 59,3 % testujących uważało że rozmawiali z człowiekiem. Twórca programu Rollo Carpenter od dawna zajmował się zagadnieniem sztucznej inteligencji, program Cleverbot został stworzony w 1988 r. i od tego czasu prowadząc niekończące się rozmowy, uczył się naśladować ludzkie reakcje.

W 1997r. został on udostępniony online, każda osoba z dostępem do Internetu mogła porozmawiać z inteligentną maszyną. Program nadal jest dostępny na stronie: http://cleverbot.com/. Według jego twórcy pomyślnie zdany test nie jest dowodem na inteligencję maszyny a jedynie na jej możliwość do naśladowania rozumnego zachowania.

A.Ozimek

Źródło: slashdot.org

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry