„Faust” poruszył emocjonalnie i intelektualnie

AKTUALNOŚCI, FILM, MEDIA, ROZRYWKA, ŚWIAT

Przewodniczący jury Festiwalu Filmowego w Wenecji, reżyser Daren Aronofsky („Czarny Łabędź”), zarzekał się, iż Złotego Lwa dostanie film, który poruszy go emocjonalnie i intelektualnie. Udało się to „Faustowi” Aleksandra Sokurowa. Film Romana Polańskiego „Rzeź”, który na podstawie reakcji krytyków i publiczności był typowany jako jeden z czterech kandydatów do głównej nagrody, został całkowicie pominięty przez jury.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji uważany jest za najstarszą imprezę tego typu na świecie. Wbrew nazwie, nie odbywa się w Wenecji, a na wyspie Lido, corocznie na przełomie sierpnia i września. Ojcem jest hrabia Giuseppe Volpi di Misurata, dzięki któremu festiwal w 1932 roku. Głównymi nagrodami festiwalu są: Złoty Lew – dla najlepszego filmu i Puchar Volpi – nagroda dla najlepszego aktora i aktorki. Oprócz tego, czasami przyznawany jest Srebrny Lew, czyli nagroda dla filmu, który zajął drugie miejsce w rywalizacji o Złotego Lwa. Podczas festiwalu wręczane są także Nagrody Specjalne Jury oraz Złota Osella – nagroda za wkład w rozwój techniki filmowej.

Podczas 11 dni trwania festiwalu zaprezentowano ponad 20 filmów w których widzowie mogli podziwiać gwiazdy takie jak George Clooney, Kate Winslet, Jodie Foster, Viggo Mortensen, Keira Knightley, Gary Oldman, Colin Firth, Matthew McConaughey, Marion Cotillard i Gwyneth Paltrow. Główną nagrodą festiwalu, Złotym Lwem, nagrodzono „Fausta” w reżyserii Aleksandra Sokurowa. Film ten będący swobodną ekranizacją dzieła Goethego był ponoć dwukrotnie oglądany przez jury. Decyzja o przyznaniu „Faustowi” Złotego Lwa miała z pewnością tyle samo zwolenników, co przeciwników – część widowni biła brawo, część głośno wyrażała swą dezaprobatę, co świadczyć może jedynie o tym, że nie da się przejść obok tego filmu obojętnie i z pewnością warto wyrobić sobie własną opinię na temat ostatniego dzieła Sokurowa. Srebrnego Lwa otrzymał film wyświetlony bez zapowiedzi – jako niespodzianka – „People mountain, people sea” w reżyserii Shangjuna Caia.

W filmie przedstawiono postać człowieka, który chce wymierzyć sprawiedliwość – ściga zabójcę swojego brata. Nagroda Specjalna Jury powędrowała do twórców „Terraferma”, filmu, opowiadającego o rybakach, którzy przechowują nielegalnych imigrantów. Równie wzruszający film został nagrodzony za najlepszy secenariusz: „Alpy” to dramat o ludziach, którzy za pieniądze wcielają się w rolę zmarłych ludzi i odgrywają ich role przed bliskimi. Autorem najlepszych zdjęć uznano Robbiego Ryana („Wichrowe wzgórza”). Trofea dla najlepszych aktorów zdobyli Michael Fassbender i Deannie Yip – Fassbender w filmie Steve’a McQuenna „Wstyd” doskonale wcielił się w postać seksoholika, a Yip w „A Simple Life” Ann Hui wzruszająco odegrała rolę gosposi, która przeżywa swe ostatnie chwile w domu starców.

Najważniejsze nagrody przyznane podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji

Złoty Lew dla najlepszego filmu: „Faust” reż. Aleksander Sokurow (Rosja);
Srebrny Lew dla najlepszego reżysera: Shangjun Cai za film „People Mountain People Sea” (Chiny-Hongkong);
Nagroda Specjalna Jury: „Terraferma”, reż. Emanuele Crialese (Włochy);
Puchar Volpiego dla najlepszego aktora: Michael Fassbender („Shame”, reż. Steve McQueen, Wlk. Brytania);
Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki: Deanie Yip („A Simple Life”, reż. Ann Hui, Chiny-Hongkong);
Nagroda Osella: Najlepsze zdjęcia: Robbie Ryan („Wichrowe wzgórza”, reż. Andrea Arnold, Wlk. Brytania);
Nagroda Osella: Najlepszy scenariusz: Jorgos Lanthimos i Efthimis Filippou („Alpy” Jorgosa Lanthimosa, Grecja).

E.Kodzis

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry