Partia Piratów w Izbie Deputowanych

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, ŚWIAT

Niemiecka Partia Piratów jest jednym ze zwycięzców wyborów samorządowych w Berlinie. W wyborach zdobyli oni 15 z 130 miejsc w berlińskim parlamencie. Partia zdobyla 8,9 % głosów pokonujący tym samym dawnych koalicjantów kanclerz Angeli Merkel Wolnych Demokratów (FDP), na których głosowało tylko 2% wyborców. Piraci zawdzięczają swój sukces przede wszystkim tym, którzy dopiero zyskali prawo głosu oraz tym rozczarowanym innymi partiami.

foto: Piratenpartei Deutschland

Niemiecka Partia Piratów została zarejestrowana we wrześniu 2006r. i tegoroczne wybory są jej pierwszym dużym sukcesem. Partia ta kojarzona jest przede wszystkim z walką o darmowe udostępnianie plików oraz o ochronę danych osobowych w sieci. Rozszerzyła ona jednak swoje postulaty o propagowanie praw obywatelskich, wolności słowa, rozszerzanie praw autorskich, dostęp do darmowego bezprzewodowego Internetu, jak i zniesienia opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej.

Jest to największe zwycięstwo Partii Piratów od 2009r. kiedy to jej szwedzki odpowiednik (Szwedzka Partia Piratów powstała jako pierwsza, również w 2006r.) uzyskała mandat w Parlamencie Europejskim. Wybory samorządowe wygrali Socjaldemokraci (SPD) – 28,3% głosów, ich sukces oznacza, że burmistrzem Berlina na trzecią kadencję zostanie wybrany – Klaus Wowereit.

Źródło:
http://www.dw-world.de/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry