46. edycja Wratislavii Cantans dobiegła końca

AKTUALNOŚCI, KONCERTY, ROZRYWKA, WYDARZENIA KULTURALNE

Oratorium „Eliasz” Feliksa Mendelssohna, pod dyrygenturą Paula McCreesha zakończyło 46. edycję Festiwalu Wratislavia Cantans.

Jego Bogiem jest Eloi
Eliasz, którego imię tłumaczy się jako „Bogiem jest Eloi”, „Bogiem Eloi”, „Bóg Eloi” oraz „moim Bogiem jest Eloi” (Eloi to imię, którym Hebrajczycy nazywali Boga; nie stosowano imienia Jahwe w obawie przed jego zniesławieniem) był jednym z proroków Starego Testamentu. Po raz pierwszy w Biblii Eliasz pojawia się w 1 Księdze Królewskiej, gdzie niesie słowo Boże ówczesnemu królowi Izraela, Ahabowi. Później prorok udaje się na pustynię, gdzie znajduje schronienie.

Opieka boska go nie opuszcza – pożywienie przynoszą mu ptaki, a w pobliżu płynie strumień. Kiedy strumień wysycha, Bóg kieruje Eliasza do Fenicji, gdzie mieszka on przez dwa następne lata w domu wdowy. Tam dokonuje się cud – Eliasz wskrzesza zmarłego syna swej gospodyni. Wkrótce po tym, słudzy króla Ahaba odnajdują Eliasza i staje on przed obliczem władcy. Zostaje oskarżony o nieszczęścia, jakie spadły na Izrael.

Prorok odważnie występuje przeciw oskarżeniom i przypisuje winę samemu królowi, który – za namową swej żony, Jezabel – wprowadził w Izraelu kult boga Baala. Spór między „jedynymi słusznymi wyznaniami” miała rozwiązać publiczna ofiara całopalna na Górze Karmel. Tam dokonał się kolejny cud, który przekonał wszystkich o prawdziwości słów Eliasza. Kapłani i prorocy Baala zostają zabici, a Izrael opuszcza głód i susza. Niestety, żona króla nie dała się przekonać cudom proroka i rozwścieczona, zagroziła Eliaszowi śmiercią. Prorok znów musiał uciekać. Kiedy przebywał w Bersabee, ukazał mu się anioł i powiedział: „Wstań, jedz; bo daleką drogę masz”.

Faktycznie, droga była daleka – prorok przez 40 dni szedł na górę Synaj, gdzie schronił się w jaskini. Tam objawił mu się Bóg i kazał iść do Damaszku, by namaścić Hazaela królem Aramu, Jehu królem Izraela, natomiast Elizeusza prorokiem własnego miasta. W tym samym czasie Eliasz przewidział tragiczną śmierć króla Ahaba i królowej Jezabel.

Zapowiedział też śmierć ich syna, Achazjasza. Pod koniec swej działalności na ziemi, Eliasz przekazał całą swoją widzę Elizeuszowi, którego wybrał na swego następcę. Według pism Starego Testamentu, Eliasz nie umarł – wstąpił do nieba wieziony na wozie ognistym, ciągniętym przez ogniste konie. Niektórzy chrześcijańscy teologowie uważają, że Eliasz musi jeszcze powrócić na ziemię, by umrzeć fizycznie.

Eliasz we Wrocławiu
Opowieść o tym niezwykłym proroku zamknęła tegoroczną edycję Festiwalu Wratislavia Cantans. Wcześniej, oratorium Mendelssohna w wykonaniu muzyków Gabrieli Consort & Players, solistów i Chór Filharmonii Wrocławskiej można było usłyszeć w sierpniu na festiwalu BBC Proms, a w czwartek, 16 września – w lipskim Gewandhausie. Emocje, jakie Mendelssohn zawarł w swym dziele i sposób ich wyrażenia podczas niedzielnego koncertu, to niezwykle barwna mieszanka przeżyć muzycznych. Była radość, niepewność, strach, smutek – wszystko malowane muzyką na twarzach słuchaczy.

Skomplikowane losy proroka zostały przedstawione w taki sposób, by każda z osób obecnych 18 września w Katedrze Polskokatolickiej św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, była w stanie odczuć dramatyzm historii i docenić kunszt wykonania. Było dynamicznie, porywająco i wyraziście. Stu chórzystów, czworo solistów i około pięćdziesięciu muzyków wprowadziło słuchaczy w świat całkowitego oddania woli Boskiej.

Chór i orkiestra wspaniale poradziły sobie z akustyką wnętrza kościoła, a dyrygent wydobył z utworu cała gamę emocji. Nie można nie wspomnieć o niesamowitym soliście – Florian Boesch doskonale spisał się w roli proroka. Wybór „Eliasza” na zwieńczenie Festiwalu Wratislavia Cantans okazał się trafiony. Oratorium Mendelssohna-Bartholdy’ego zakończyło tegoroczne święto z rozmachem i w wielkim stylu.

Przygotowała: Ewelina Kodzis

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry