Japonia: Tajfun Roke zabił co najmniej dziesięć osób. Fukushima zagrożona.

AKTUALNOŚCI, ŚWIAT

Drugi już tajfun w ciągu tego miesiąca przetacza się nad Japonią. Na początku września śmiertelne żniwo około 100 zabitych i zaginionych zebrał Talas. Teraz kraj nawiedza Roke. Do tej pory spowodował śmierć co najmniej dziesięciu osób jak donosi BBC News. Stwarza też poważne zagrożenie dla elektrowni atomowej Fukushima.

Credit: SSAI/NASA, Hal Pierce

Istnieje ryzyko, że ulewne deszcze, które towarzyszą tajfunowi, spowodują podniesienie się poziomu wód znajdujących się w budynkach turbin (po marcowym trzęsieniu ziemi uszkodzone reaktory chłodzono ogromnymi ilościami wody), a w rezultacie wyciek radioaktywnej wody do morza lub wód gruntowych. Przypomnijmy: 11 marca 2011 roku trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera wywołało falę tsunami, która spowodowała awarię w elektrowni Fukushima, posiadającej sześc bloków z reaktorami.

Następnego dnia doszło do wybuchu wodoru i zniszczenia części budynku reaktora nr 1. Taki sam wybuch nastąpił dwa dni później, 14 marca 2011 roku w bloku nr 3. W obawie przed tajfunem zalecono ewakuację ponad milionowi osób, odwołano liczne loty i kursy pociągów.

Źródło:BBC News

E.Kodzis

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry