Złoty będzie jeszcze słabszy

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, GIEŁDA, GOSPODARKA, POLSKA

Ostatnie tygodnie przyniosły dotkliwe osłabienie złotego w relacji do najważniejszych walut. Szczególnie duże emocje budziły kolejne rekordy franka szwajcarskiego, jednak polska waluta taniała także wobec dolara oraz euro. Skąd bierze się słabość złotego, skoro wzrost gospodarczy powinien przemawiać za umocnieniem polskiego pieniądza?

Złoty jest wrażliwy na rynkowe nastroje. Polska waluta tanieje, kiedy atmosfera jest nerwowa. Natomiast zyskuje na wartości, gdy na rynkach dominują optymiści. Przez ostatnie miesiące nie brakowało powodów do osłabienia złotego. Najpierw ponury obraz rynku malował spór wokół limitu zadłużenia amerykańskiego rządu, a następnie dotkliwym ciosem dla rynków była redukcja ratingu Stanów Zjednoczonych przez agencję Standard & Poor’s.

Kiedy wydawało się, że pożar na został ugaszony, na pierwszy plan wysunęły się problemy krajów europejskich. Inwestorów niepokoiła perspektywa kryzysu finansowego we Włoszech i Hiszpanii. Ponadto nierozwiązanym problemem pozostaje Grecja, która nie podjęła zdecydowanych działań w kierunku naprawy finansów publicznych i ponownie wymaga wsparcia od europejskich partnerów. Tłem dla tych czynników jest coraz mocniejsze wyhamowanie wzrostu światowej gospodarki.

Źródło: BANKIER.PL

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry