Wspomnienia Assange wydane bez jego zgody

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KONWERGENCJA, MEDIA, ŚWIAT

Utrata kontroli nad tajnymi dokumentami Departamentu Bezpieczeństwa USA to nie jedyna rzecz o którą musi się martwić Julian Assange. 22 września w sklepach on line ukazały się wspomnienia twórcy Wikileaks – nieautoryzowane. Podobno mają one rzucić nowe światło na poczynania Assange jak i na jego życie osobiste.

Nadal przebywa on w areszcie domowym czekając na ekstradycję do Szwecji – czy nowowydane wspomnienia mogą mu jeszcze bardziej zaszkodzić? W grudniu 2010 roku podpisał umowę z wydawnictwem Canongate, podobno opiewać miała ona na sumę 1,3 milionów dolarów. Assange po spędzeniu 50 godzin na opowiadaniu historii swojego życia szkockiemu pisarzowi Andrew O’Haganowi stwierdził, że są one jednak zbyt osobiste a w czerwcu zerwał umowę z wydawnictwem.

Według rzecznika Canongate otrzymał on już pieniądze za książkę i nie dotrzymał umowy zwrócenia ich, dlatego prawa do publikacji posiada wydawca. Assange miał prawo do wyglądu pierwszej wersji książki jednak nie dokonał żadnych poprawek, miał także prawo do wstrzymania publikacji, jednak upłynął już czas składania odpowiedniego wniosku. Ghostwriter książki (Andrew O’Hagan) postanowił nie podpisywać jej swoim nazwiskiem. Jak zapewnia wydawca wspomnienia Assange są „namiętne, prowokacyjne i uparte – jak on sam”, cóż dobra reklama to podstawa na rynku wydawniczym, a Canongate Books podpisał już zgodę na publikację z 38 wydawnictwami na całym świecie.

Źródła:WSJ,Wired,TheStar

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry