Ilu niewolników pracuje dla ciebie?

AKTUALNOŚCI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, GOSPODARKA, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Jeśli myśli że nie masz nic wspólnego z współczesną wersją niewolnictwa to wiedz, że jesteś w błędzie. Nadal żyjemy w czasach kiedy niewolnictwo istnieje, choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Dzieci z Uzbekistanu zbierają bawełnę z której szyte są koszule, w Brazylii wyzyskuje się ludzi przy zbiorach trzciny cukrowej a kongijscy chłopcy pracują w kopalni surowców, które posłużą do wyprodukowania twojego smartfona.

Czy wiesz ilu niewolników pracuje dla Ciebie? Justin Dillon założyciel organizacji pozarządowej Slavery Footprint, zdecydował się na zobrazowanie problemu współczesnego niewolnictwa. Na stronie organizacji możemy wypełnić ankietę, która da nam odpowiedź na proste pytanie: ilu niewolników pracuje dla Ciebie? Ankieta zawiera proste pytania na temat naszego stylu życia i zwyczajów konsumenckich. Niektóre badania mogą nas bardzo zaskoczyć np. do wytworzenia tabletek ibuprofenu wykorzystywane są około dwie osoby.

Dodatkowym plusem ankiety jest ciekawa szata graficzna, na stronie dostępne są także informacje oraz ciekawostki – dające do myślenia. Ankieta dostępna jest w wersji aplikacji na iPhone i Android. Dzięki tej ankiecie Dillon chce zwrócić uwagę przeciętnego zjadacza chleba na fakt, że nieświadomie przyczynia się on do wspierania niewolnictwa. A nie jest to mały problem, bo szacuje się że dotyka on 27 milionów ludzi na świecie – czyli tyle ile wynosi cała populacja Australii i Nowej Zelandii razem. Oprócz wiadomości na temat ilości ludzi, jaką wykorzystujemy by umilić sobie życie, otrzymujemy informacje gdzie wytwarzane są nasze dobra i przez obywateli jakiego kraju.

Strona projektu Slavery Footprint została uruchomiona 22 września w 149 rocznicę zniesienia niewolnictwa w Skonfederowanych Stanach Ameryki.

Zrób ankietę: http://www.slaveryfootprint.org/

A.Ozimek

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry