Szczątki satelity spadły w Kanadzie

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Włosi obawiali się, że szczątki sześciotonowego amerykańskiego satelity spadną na ich terytorium – postawili nawet w stan gotowości obronę cywilną. Z kolei rosyjscy badacze przewidywali, że satelita runie do Oceanu Indyjskiego. NASA, jako „lądowisko” typowała Kanadę i najprawdopodobniej mieli rację.

fot. UARS- NASA

Z informacji jeszcze oficjalnie niepotwierdzonych wynika, że szczątki spadły w pobliżu Okotoks, w zachodniej Kanadzie. Do ziemi mogło dotrzeć około 20 – 26 kawałków kosmicznego złomu. Waga największych mogła przekraczać 100 kg. Naukowcy z NASA uspokajają jednak, że prawdopodobieństwo bycia trafionym przez spadające szczątki satelity jest jak 1 do 3200. Dokładne określenie miejsca upadku satelity nie było możliwe, ponieważ wchodząc w atmosferę ziemską zachowywał się nieprzewidywalnie i zmieniał swój kurs.

Satelita UARS został wyniesiony na orbitę w 1991 roku. Wielkością przypominał autobus i ważył około sześciu ton. Niestety, podczas wchodzenia w ziemską atmosferę, satelita rozpadł się na około 100 części, z których większość spłonęła jeszcze w warstwach atmosfery. Satelita nie został wyposażony w odpowiednie urządzenia umożliwiające jego kontrolowany powrót do atmosfery.

E.Kodzis

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry