Licencja dla dziennikarza – w Wielkiej Brytanii ?

AKTUALNOŚCI, KONWERGENCJA, MEDIA, PRASA, RADIO, ŚWIAT, TELEWIZJA

Ivan Lewis z Partii Pracy zaproponował przyznawanie licencji dla dziennikarzy przez organizację zawodową. Osoby nie posiadające takiej licencji lub te które ją utraciły – miałbyby zakaz wykonywania zawodu. The Guardian donosi, że Partia Pracy ma zaproponować system niezależnych regulacji, w tym i wdrożyć sposoby karania dziennikarzy, którzy dopuścili się nadużycia.

stock.xchng

Wydaje się, że pomysł takiego projektu powstał na fali nastrojów społecznych po aferze z udziałem Ruperta Murdocha i News International. Sekretarz Lewis także nie używał delikatnych słów w stosunku do sytuacji która zatrzęsła imperium medialnego potentata. Między innymi zarzucał mu wykorzystywanie wpływów politycznych w dążeniu do swoich celów zarówno komercyjnych jak i ideologicznych.

Brytyjska prasa jednak drwi sobie z projektu, zwraca on między innymi uwagę na fakt, że rejestry dziennikarzy nie prowadzone są przez kraje demokratyczne i że nie istnieje odpowiedni urząd, którym miałby przyznawać takie licencje jak i kto i dlaczego powinien być ich pozbawiony. Szczególnie, że nowoczesne dziennikarstwo nie opiera się wyłącznie na prasie czy telewizji.

Skoro dziennikarze mogą korzystać także z Internetu, prowadzenia bloga, twittera czy wysyłania zdjęć prosto z telefonów komórkowych– „pozwolenia na bycie dziennikarzem” wydaje się wydaje się absurdalne.

Czy uważacie,że taka licencja przydałaby się polskim dziennikarzom?

A.Ozimek

Źródło:Guardian,Wired

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry