Pociągiem będzie szybciej

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, MOTORYZACJA, POLSKA, TECHNOLOGIE, WIADOMOŚCI

200 km/godz. – taką prędkość mają osiągać pociągi na Centralnej Magistrali Kolejowej. To o 40 km/godz. szybciej niż maksymalna prędkość z jaką dotychczas poruszały się pociągi w Polsce. Obecnie trwają testy systemu sterowania ruchem, który ma umożliwić wzrost prędkości pociągów.

stock.xchng

ETCS, czyli Europejski System Sterowania Pociągiem (European Train Control System) zapewnia wymaganą przy prędkościach powyżej 160 km/godz. sygnalizację kabinową. Umożliwia ona stałe nadzorowanie pracy maszynisty, przesyłanie do jego kabiny informacji o obowiązującym na danym odcinku ograniczeniu prędkości, a także ewentualną ingerencję, np. zatrzymanie pociągu. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dwa lata temu umowę dotyczącą zaprojektowania i budowy ETCS na linii E65 Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie.

Testy systemu na tej linii mają się zakończyć już w tym tygodniu. Na całej Centralnej Magistrali Kolejowej obiecywaną prędkość ponad 200 km/godz. pociągi osiągną dopiero w 2015 r., gdy zakończą się modernizacje sieci trakcyjnej i obiektów inżynieryjnych.

E.Kodzis

Źródło: PKP

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry