W świecie stereotypów i uprzedzeń.

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA

Czy kiedykolwiek zadawaliśmy sobie pytanie, czy jesteśmy tolerancyjni? Na jakiej podstawie oceniamy ludzi? Czy mamy prawo ich oceniać, nie znając ich? Myślenie stereotypowe, to niemalże choroba, nie tylko naszych czasów. Chce się powiedzieć, że człowiek uprzedzał się do człowieka odkąd tylko nauczył się myśleć. A od tego czasu powstało wiele, mniej lub bardziej krzywdzących stereotypów. W ramach tego artykułu przytoczę kilka z nich.

stock.xchng

1.Stereotyp informatyka – Flanelowa koszula( w kratkę), okulary, przetłuszczone włosy i ten jedyny, niepowtarzalny atrybut – komputer. Czy informatyk naprawdę jest taki zły, jak go malują? Zazwyczaj nie. Przedstawiona przeze mnie wizja jest dość przejaskrawiona, co nie znaczy, że nie istnieje w poglądach wielu ludzi. Mówi się również, że informatycy nie posiadają życia towarzyskiego a ich grono znajomych ogranicza się do tych wirtualnych, na czym też opiera się cały ich świat. Zapewne bylibyśmy w stanie podać przykłady na potwierdzenie słuszności tego stereotypu, jednak z drugiej strony znajdziemy również przedstawicieli tej grupy społecznej, którzy znacznie odbiegają od z góry nałożonego wizerunku.

2.Stereotyp blondynki – mimo iż amerykańscy naukowcy zdają się wiedzieć wszystko o wszystkim, to nie udowodnili jeszcze związku koloru kobiecych włosów z ich poziomem inteligencji. Niemniej jednak nasza mentalność okazje się być mądrzejsza. Powstało wiele krzywdzących dowcipów o blondynkach, zakładające ich niewyobrażalna więc głupotę. A czy naprawdę możemy stwierdzać, że kobiety o jasnych włosach są mniej mądre niż np. brunetki? Jeśli zaś chodzi o kolor włosów, na myśl przychodzi kolejny.

3.Stereotyp rudej zołzy – kobiety o włosach intensywnie rudych, często z góry oceniane są, jako nieprzyjazne, mściwe i cięte, które niczym małe chochliki w niewieściej skórze tylko czyhają na potencjalna ofiarę, by zrobić jej na złość.

4.Czarne ubranie – ktoś, kto ubiera się na czarno wielokrotnie postrzegany jest jako osoba ponura, nieprzystępna, w skrajnych wypadkach (jeśli do tego dochodzi ostry makijaż i pomalowane na czarno paznokcie) jako satanista i zło wcielone.

Wyliczać można w nieskończoność, stereotypy dosięgają niemal każdą grupę społeczną. Człowiek ocenia drugiego człowieka nie zadając sobie trudu, by jakkolwiek go poznać. A jeśli już, to często uważamy, że zamieniwszy z kimś dwa słowa wiemy o nim wszystko. Czy zastanawialiśmy się nad tym jak inni oceniają nas samych? I jak my czulibyśmy się, gdyby to nas niesłusznie, zbyt pochopnie oceniono? Zatem pomyślmy dwa razy zanim wydamy o kimkolwiek osąd, zanim z góry „postawimy na kimś kreskę”. „Człowiek człowiekowi pumą, człowiek człowiekowi dżumą” – postarajmy się, by słowa tego wiersza jak najrzadziej znajdowały odzwierciedlenie w naszym życiu.

M.Kałuża

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry