Zmiany w VAT

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, POLSKA

Większość przedsiębiorców prędzej czy później trafia na problemy związane z rozliczeniem podatku VAT. Pojawiają się problemy z interpretacją skomplikowanych przepisów, które co gorsza są często nowelizowane. W lipcu weszły w życie kolejne zmiany. Dlatego Akademia PARP dba o aktualizowanie szkolenia on-line „Podatek VAT”.

– Szkolenie Akademii PARP o podatku VAT zostało uzupełnione, a absolwenci szkolenia mogąteż skorzystać z kompendium, obejmującego najważniejsze zmiany w podatku VAT – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

Wprowadzone zmiany związane są z dostosowaniem polskich przepisów do regulacji z rozporządzenia Rady UE nr 282/2011 z 15 marca 2011 roku. Ustanawia ono środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Nowelizacja dotyczy m.in. określania miejsca świadczenia dla niektórych dostaw towarów i usług.W przypadku świadczenia na rzecz polskiego podatnika usług transportowych wykonywanych w całości poza terytorium UE miejsce świadczenia wyznaczone będzie poza krajami UE. Natomiast
w przypadku usług transportowych wykonywanych w całości na terytorium kraju na rzecz podatnika z państwa trzeciego miejscem świadczenia jest Polska.

W sytuacji, gdy transakcja miała miejsce, a podmiot dokonujący dostawy lub usługodawca da się zidentyfikować jako podmiot istniejący, brak jego rejestracji jako podatnika VAT nie będzie stał na przeszkodzie w odliczeniu VAT u nabywcy.

Wśród nowych przepisów dodatkowo wprowadzono zasadę obejmującą stosowanie właściwego kursu waluty w odniesieniu do usług wstępu na imprezy masowe. Nowe przepisy doprecyzowują też katalog odpadów przetwarzalnych.

W związku ze zmianami w ustawie zaszła konieczność dostosowania do niej przepisów wykonawczych. Zmienił się m.in. wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Akademia PARP przygotowała aktualizację szkolenia internetowego „Podatek VAT 2011”.

– Przedsiębiorcy i pracownicy firm z sektora MSP, którzy jeszcze nie zapoznali się z przepisami o VAT obowiązującymi w 2011 roku, mogą przejść bezpłatne szkolenie Akademii PARP, zawierające najnowsze aktualizacje w ustawie o podatku VAT– mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

Bezpłatne szkolenia w Akademii PARP, dostępne na portalu www.akademiaparp.gov.pl, podzielone są na pięć zakresów tematycznych: finansowo-prawny, zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menadżerskie i osobiste, marketing i sprzedaż oraz wiedza ogólna i otoczenie biznesu. Wszyscy przedsiębiorcy i pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry