Lifeloggers – o dokumentowaniu życia w sieci

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, SOCIAL MEDIA, STRONY WWW, ŚWIAT

Kiedy to było? Tego pytania nie będziesz już musiał sobie zadawać, wystarczy, że zalogujesz się na jednym z poniżej przedstawionych portali i natychmiast dowiesz się z kim, gdzie i co robiłeś dokładnie rok, dwa lub siedem lat temu. Nigdy już nie zapomnisz o ważnym dla ciebie dniu, na osi czasu zobaczysz całe swoje dotychczasowe życie a w niektórych przypadkach możesz nawet otrzymać podsumowanie tego co robiłeś tego samego dnia każdego roku.

Brzmi niesłychanie, ale rezultatem powstania takich stron nie jest jedynie wstrząs codziennej dawki wspomnień ale również potwierdzenie już od paru lat krążącego faktu, że całe nasze życie toczy się on line i że chętniej i łatwiej dzielimy się informacjami o sobie właśnie za pomocą Internetu.

Strona 4squareand7yearsago.com to usługa dołączona do Foursquare, dzięki niej otrzymujesz powiadomienia co dokładnie umieszczałeś na portalach społecznościowych rok temu. Nie chodzi tu tylko o twoje statusy czy kogo dodałeś do znajomych, ale także o inne usługi. Przykładowo możesz dowiedzieć się jakiej muzyki wtedy słuchałeś na Lastfm, jaki film z Youtube umieściłeś na swojej facebookowej tablicy i o kogo myśl retweetowałeś o godzinie 7.30.

Nie zapomnijmy o tym gdzie oznaczyłeś swoją lokalizację – może byłeś na wakacjach, w pracy, w domu. Zapominanie nigdy nie było, aż tak trudne. Kolejny serwis Memolane.com pozwala na umieszczenie wszystkich zebranych śladów jakie pozostawiłeś w sieci na osi czasu, jednostką czasu w tym przypadku jest dzień. Możesz dowoli wspominać każdy dzień ze swojego życia lub też wyszukać tylko interesującej cię daty.

Wielu z nas kreuje na swój sposób swoje sieciowe oblicze umieszczając ogromne ilości danych osobowych, zainteresowań, zdjęć, wiadomości tekstowych, filmów, muzyki – nikt jednak nie będzie tracił czasu na analizowanie dokładnie wpisów sprzed roku. Programista Jonathan Wegener jeden z twórców 4squareand7yearsago.com powiedział o swoim dziele :

„Jest tak wiele szlaków, które pozostawiamy na całym świecie. Chciałbym aby po latach znowu stały się one interesujące dla użytkowników.”

Takie strony w przyszłości mogą mieć również inne zastosowanie niż wspominanie rozstania z partnerem czy wakacji na Mazurach. W przyszłości na podstawie pozostawiony przez nas śladów online – specjalne programy będą mogły konturować nasze wirtualne życie nawet po naszej śmierci. Przejęcie kontroli nad naszym życiem online przez maszyny wydaje się makabrycznym pomysłem, jednak stworzenie własnego wirtualnego testamentu nie jest wymysłem hollywoodzkiej kinematografii. Już dzisiaj możesz dołączyć do portalu MyWebWill.com i zdecydować który ze znajomych po twojej śmierci otrzyma owce z Farmvilla czy też hasło do Twittera.

Zobaczcie na czym polega Memolane:

A.Ozimek

Źródła:
http://inventorspot.com/articles/social_networking_after_death_becomes_you_43767
http://www.4squareand7yearsago.com/
http://memolane.com/site/
http://www.wired.com/magazine/2011/09/st_thompson_memoryengineeriing/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry