Stacja planetarna NASA pomyślnie zakończyła testy

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

NASA z sukcesem zakończyła testowanie modułów prototypowej stacji planetarnej. Umożliwia ona astronautom przeżycie na pustkowiach innych planet – informuje magazyn Technology Review.

Testy odbywały się na pustyni w Arizonie, w klimacie najbardziej zbliżonym do warunków marsjańskich. Stacja w różnych wersjach posłuży astronautom za dom na Księżycu lub Marsie.

fot. NASA

W ramach testów przeprowadzono także próby z użyciem uniwersalnego robota marsjańskiego – łazika obsługiwanego z wnętrza stacji przez operatora. Jak komentuje w Technology Review kierownik projektu Habitat Demonstration Unit w NASA Kriss Kennedy, wprowadzanie takiego robota jest „nową jakością” w badaniach Marsa, ponieważ pozwoli uniknąć 50 sekundowych opóźnień i przerw w łączności, które występują przy kierowaniu robotem z Ziemi.

Zakończone 30 września br. testy, obejmowały zamieszkanie w stacji przez całą dobę, symulacje prac badawczych na zewnątrz i powrót do modułów mieszkalnych.

Kriss Kennedy zaznacza, że uproszczono elektronikę stacji. Odrzucono wiele skomplikowanych i kosztownych technologii, których astronauci nie byliby w stanie naprawić. Elektronika wewnątrz stacji ma być sterowana przy pomocy tabletów jak iPady i smartfonów jak iPhone. Dotyczy to zwłaszcza systemów regulacji temperatury i oświetlenia wewnątrz stacji.

Ściany stacji, zarówno w modułach twardych jak i złożonych z nadmuchiwanych komór, mają spełniać dodatkową rolę. Będą w nich kieszenie wodne, chroniące załogę przed promieniowaniem kosmicznym, elektromagnetycznym i rentgenowskim, pochodzącym z wybuchów słonecznych. Substancje odpadowe, jak mocz astronautów, będą przekształcane w wodę metodą odwrotnej osmozy, a stężony mocznik zostanie wykorzystany w badaniach oraz do dezynfekcji.

Tracy Gill ze Space Station Utilization Division w NASA mówi, że stacja na razie jest zaprojektowana do działania w warunkach panujących na Księżycu i Marsie lub podczas wyprawy na asteroidę. Dodaje, że niektóre jej moduły mogą być włączone do projektowanej stacji kosmicznej, która miałaby pokonywać przestrzeń lotem swobodnym przy użyciu np. żagla słonecznego.

W ciągu najbliższych 10 lat najważniejsze moduły będą testowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce/ NASA

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry