Tomas Transtroemer dostał literackiego Nobla

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT

Za „zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości” Tomas Transtroemer został uhonorowany literackim Noblem. Szwedzki poeta, który w tym roku kończy 80 lat, od dawna był wymieniany wśród kandydatów do tej nagrody.

Urodził się 15 kwietnia 1931 roku w Sztokholmie, jako syn nauczycielki i dziennikarza. Studiował na tamtejszym uniwersytecie, a po studiach rozpoczął pracę jako asystent w Instytucie Psychometrii. Pracował także jako psycholog. Swój debiutancki tomik wierszy („17 wierszy”) opublikował w 1954 roku. W 1990 roku poeta przeżył udar mózgu, jednak mimo ciężkich następstw choroby nie porzucił pisania. Jego twórczość jest zwięzła i wyciszona, a jednocześnie pełna paradoksów.

Poeta porusza tematykę zagubienia człowieka we współczesnym świecie, inspiruje się muzyką i doznaniami religijnymi. Polscy czytelnicy mogą sięgnąć po tłumaczenia zbiorów „Moja przedmowa do ciszy” (1992), „Muzeum motyli” (1994), „Gondola żałobna” (1996), „Późnojesienny labirynt” (1997), „Niebieski dom” (2000) i „Podsłuchany horyzont” (2005).

Źródło: Nobel Prize / Wprost

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry