Wikipedia walczy z Berlusconim

AKTUALNOŚCI, INTERNET, ŚWIAT

Założyciele Wikipedii zagrozili zamknięciem włoskiej wersji encyklopedii. Miał być to protest przeciwko planom zaostrzenia prawa prywatności przez włoski parlament. Projekt ten obligował redaktorów Wikipedii do wprowadzenia poprawek do artykułów w ciągu 48 godzin od otrzymania skargi. Wnieść skargę może każdy kto uzna jakąkolwiek informację w artykule za szkodliwą, nie ma także obowiązku jej uzasadnienia. Redaktorzy włoskiej Wikipedii nie zgadzają się z tą decyzją i uważają, że jest ona niedopuszczalnym ograniczeniem swobody i niezależności Wikipedii.

Wskazują oni także, iż włoskie prawo posiada już przepisy, które mają na celu ochronę włoskich obywateli, o których ukazały się nieprawdziwe informację na stronach internetowych. Dodatkowo dziennikarze i media oskarżają rząd o ukrywanie korupcji oraz grzeszków premiera Berlusconiego pod sloganami ochrony obywateli przed nadużyciami w sieci. Silvio Berlusconi jest oskarżony o korupcję oraz seks z nieletnimi prostytutkami, jego rząd próbuje ograniczyć publikacje policyjnych stenogramów po tym jak do mediów dostały się fragmenty rozmów telefonicznych włoskiego premiera.

Miedzy innymi można było się z nich dowiedzieć, że Premier nie najlepiej postrzega swój własny kraj i ze chciałby go opuścić. Nie pała zbytnią sympatią do kanclerz Niemiec Angeli Merkel a na dodatek uważa, że rolą premiera zajmuje się tylko w wolnych chwilach, kiedy oderwie się od towarzystwa bardzo młodych pań. Włoskojęzyczne wydanie Wikipedii jest dostępne dla internautów, ale informacja o proteście nadal widnieje na stronie. Włoskojęzyczna encyklopedia jest czwartą co do wielkości odsłoną Wikipedii, zawiera ponad 800 tysięcy artykułów i 600 tysięcy użytkowników.

A.Ozimek

Źródło:Reuters,Wikipedia Italia

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry