Czy czeka nas więcej niechcianych e-maili?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, INTERNET, POLSKA, ŚWIAT

W dzisiejszym świecie prawie już nie ma stref wolnych od niechcianych e-maili. Od wielu lat spamerzy zacięcie walczą o obszary, z których mogliby przeprowadzać swoje ataki, nieustannie próbując utrzymać zdobyte terytoria, a jednocześnie zawłaszczać nowe. Z drugiej strony, organy ścigania, producenci rozwiązań do ochrony przed spamem oraz inne zainteresowane strony robią co w ich mocy, aby zapobiec tej „inwazji”.

stock.xchng

Statystyki pokazują, że w przeciwieństwie do ubiegłego roku, w 2011 r. udział spamu rozprzestrzenianego z różnych regionów nie różnił się znacząco z miesiąca na miesiąc. Co więcej, nie można już powiedzieć, że za połowę globalnego spamu odpowiadają tylko trzy państwa – Chiny, Stany Zjednoczone i Rosja.

Obecnie maszyny zombie wykorzystywane do rozprzestrzeniania niechcianych wiadomości zlokalizowane są dość równomiernie na całym świecie, co sygnalizuje koniec ekspansji geograficznej spamerów. Wygląda na to, że cyberprzestępcy zdobyli już wszystkie terytoria, które można było zdobyć. Zainfekowane komputery rozsyłające spam można teraz znaleźć nawet w Afryce Południowej oraz na odległych wyspach na Oceanie Spokojnym.

Zmiany w rozkładzie geograficznym źródeł spamu spowodowane są głównie sukcesami walki ze spamem na froncie prawnym oraz rosnącym globalnym zasięgiem Internetu. Bardzo duży wpływ na tę sytuację miało także zamknięcie kilku sieci zainfekowanych komputerów oraz programów partnerskich wykorzystywanych przez cyberprzestępców. Nie ma już na świecie miejsc, które byłyby nietknięte przez spamerów: surowe przepisy w krajach rozwiniętych równoważy szybki i szeroko rozpowszechniony Internet, podczas gdy w krajach rozwijających się wzrasta dostęp do Internetu, ale przepisy antyspamowe są słabe i istnieje niski poziom bezpieczeństwa IT.

Źródło: Kaspersky Labs

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry