Nowa publikacja Instytutu Pamięci Narodowej: „Dlaczego? Wspomnienia syberyjskie i inne”

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał nową publikację – „Dlaczego? Wspomnienia syberyjskie i inne” autorstwa Krystyny Orzechowskiej-Juzwenko. Główną bohaterką książki jest siedmioletnia dziewczynka – świadek stalinowskich represji.

Historyk Mikołaj Iwanow pisząc o książce zaznacza, że możliwość zobaczenia tego wszystkiego oczami dziecka, potęguje oddziaływanie narracji na czytelnika, opowiadanie zyskuje na autentyczności, a jednocześnie dobitnie podkreśla okrucieństwo czasów. Książka nie może pozostawić czytelnika niewzruszonym. Innym wielkim plusem publikacji jest unikalność dokumentów przedstawionych w książce.

Iwanow twierdzi, że mogą one posłużyć jako podstawa dla nowych prac historycznych, analiz i interpretacji doświadczeń związanych z totalitaryzmem stalinowskim. Pochlebnie o książce wypowiedział się także profesor Norman Davies, który uznał publikację za „dzieło ponadprzeciętne” i wyraził podziw dla precyzyjnych opisów autorki, nieprzesłoniętych „gorzkim sentymentem”.

E.Kodzis

Źródła: http://kresy24.pl/24684/dlaczego/
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/17180/Dlaczego_Wspomnienia_syberyjskie_i_inne.html

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry