Orientalna fascynacja …

AKTUALNOŚCI, KUCHNIA, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Z łatwością możemy dostrzec wpływ wschodu w przemyśle. Wystarczy, że wybierzemy się do sklepu i porozglądamy się po oferowanych artykułach. Na większości z tych rzeczy widnieje znany nam wszystkim napis „made in China”, bądź po polsku: „wyprodukowane w Chinach”. Przemysł na całym świecie zwariował pod wpływem chińskich towarów.

stock.xchng

Chińskie jest niemal wszystko: zabawki, ubrania, naczynia. Jednak nie skupiajmy się tylko na Chinach i oraz skierujmy nasze rozważania na inną kategorię konsumencką, jaką jest żywność. Kuchnia Wschodu zdominowała światowe restaurację. Jest druga (zaraz po włoskiej) w rankingu popularności.

Badaniem tego zjawiska zajmuje się IFT (Institute of Food Technologists) Jak głoszą statystyki, sześć na dziesięć potraw w restauracjach to dania orientalne. Jednak nie odnosi się to tylko do posiłków poza domem. Jeśli gotujemy w zaciszu naszego domowego ogniska, często szukamy kreatywnych dróg na przygotowanie wykwintnego dania. Wtedy przeglądamy czasopisma, książki kucharskie, Internet.

Najczęściej wykorzystywanymi przepisami są właśnie te na potrawy kuchni wschodniej i włoskiej. Dlaczego tak właśnie się dzieje? Mamy dość tradycyjnych posiłków, powtarzających się co kilka dni. Jesteśmy znużeni, mamy ochotę na coś innego. A, o czym może poświadczyć historia, zawsze pociągała nas kultura Wschodu.

Przez swoją odmienność, barwność. Człowiek jest istotą, która nie lubi monotonii, gdy nas dopada, szukamy nowych wrażeń i bodźców. Natomiast wschód w pełni nam tego dostarcza. Ale wracając do tematu przewodniego. Wpływ Wschodu w tej dziedzinie można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich obejmuje te potrawy, które są rzetelnymi odwzorowaniami tejże kuchni. Drugi to eksperymenty, tradycyjna kuchnia powiązana z orientalnymi inspiracjami.

To rozwija naszą kreatywność, pozwala na doświadczanie ciągle nowych smaków, gdyż każdy z eksperymentów staje się jedyna w swoim rodzaju potrawą, której jeszcze nikt nie wymyślił. Mimo tej ogromnej zalety, 50% konsumentów woli tradycyjną wschodnią kuchnię. Nie jest to problem, gdyż mamy w czym wybierać. Powstaje coraz więcej chińskich restauracji, zajadamy się z chęcią sus-hi, owocami morza czy innymi daniami, kuszącymi nas swą oryginalnością i egzotyzmem. W niektórych miejscach możemy dostać specjalny rodzaj ryby, która, gdy jest źle przyprawiona, może doprowadzić do śmierci spożywającego ją, gdyż zwierze posiada toksyny w organizmie.

To jednak nie wszystko. Ogromną rolę ogrywają reklamy. Właściciele restauracji dbają o swoich klientów i dla każdego znajdą coś co przyciągnie go w ich „wschodnie progi”. Oferują zdrową żywność, dania wegetariańskie, nietuczące. Wnioskując, kuchnia orientalna zaczyna królować na świecie i mimo iż przed zaszczytnym pierwszym miejscem powstrzymuje ją wciąż włoska, to jednak można śmiało stwierdzić, że w przeciągu kilku, ewentualnie kilkunastu lat ta sytuacja zmieni się na korzyść Wschodu.

Małgorzata Kałuża

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry