Zamieszki w Jemenie po przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ŚWIAT

W Taizzie, na południowym wschodzie Jemenu, zaatakowano demonstrację odbywającą się z okazji przyznania Pokojowej Nagrody Nobla 32-letniej jemeńskiej dziennikarce Tawakkul Kaman. W stronę demonstrujących poleciały kamienie i butelki. 40 kobiet zostało rannych. Zdaniem członkini komitetu organizującego niedzielny więc, demonstracja została zaatakowana przez mężczyzn opłacanych przez reżim prezydenta Jemenu Alego Allaha Salaha.

stock.xchng


Tawakkul Karman decyzję Komitetu Noblowskiego określiła jako „zwycięstwo rewolucji” w Jemenie. Karman działała w obronie praw człowieka jeszcze przed arabską wiosną. Od 2007 roku, regularnie co wtorek organizuje protesty w stolicy kraju. Arabska telewizja uznała ją za reprezentantkę ulicznych aktywistów, uczestników antyrządowych demonstracji z lutego 2011 r.

Karman przewodniczy też założonej przez siebie organizacji „Dziennikarki Bez Kajdan”, która opowiada się po stronie wolności słowa i prawa do wyrażania protestu. Działa aktywnie na rzecz uwolnienia demonstrantów z aresztów – dzięki jej petycjom zwolniono kilka osób więzionych wyłącznie za ich poglądy.

Oprócz Karman, laureatkami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla zostały: prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf oraz działaczka z czasów wojny domowej w Liberii Leymah Gbowee.

E.Kodzis

Źródło: RP,RMF

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry