Interfejsy „Brain-Computer” są coraz przyjaźniejsze

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KOMPUTERY, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Tworząc okrągłe „przyciski” z krzyżykiem na środku i unikając niebieskiego można poprawić wydajność interfejsu mózg-komputer, pozwalającego sterować urządzeniami osobom całkowicie sparaliżowanym – ustaliły studentki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Interfejs mózg-komputer (ang. Brain-Computer Interface) to urządzenie umożliwiające sterowanie komputerem za pomocą samej aktywności mózgu – bez użycia klawiatury czy myszki. Dzięki temu osoby cierpiące na syndrom zamknięcia (stan, w którym pacjent jest całkowicie sparaliżowany, ale w pełni przytomny i świadomy) mają możliwość komunikacji ze światem zewnętrznym.

stock.xchng

Studentki neurokognitywistyki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej – Zofia Radzikowska, Anna Duszyk i Maria Bierzyńska – wspólnie z naukowcami z Zakładu Fizyki Biomedycznej Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziły badania nad różnymi ustawieniami interfejsu, chcąc sprawdzić, które rozwiązania będą najbardziej przyjazne dla użytkownika. Badania sfinansowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

„Interfejs, na którym prowadzono badania, opiera się na mechanizmie, w którym badany patrząc na migające bodźce, koncentruje swoją uwagę tylko na jednym z nich. Częstotliwość, z którą miga wybrane przez niego pole, pojawia się w korze wzrokowej mózgu. Sygnał jest rejestrowany ze skóry głowy za pomocą EEG. Dzięki odpowiedniej analizie mechanizm wyłapuje, na którym polu koncertuje się badana osoba i uruchamia przypisaną do danego pola funkcję – np. napisanie litery czy włączenie światła” – wyjaśnia rzeczniczka SWPS Natalia Osica.

„Naszym celem było odkrycie tego, jak powinny wyglądać migające pola, na które patrzy użytkownik interfejsu, tak aby działał on możliwie jak najlepiej i był jak najprzyjemniejszy w użyciu. Okazało się, że najlepsze efekty przynoszą duże i okrągłe pola. Zgodnie z preferencjami badanych, powinien znaleźć się na nich także punkt fiksacji, czyli mały krzyżyk, na którym użytkownik może skoncentrować wzrok. Podczas eksperymentu wykazaliśmy także, że najmniej efektywne jest stosowanie bodźców w kolorze niebieskim, które pogarszają działanie interfejsu” – tłumaczy Zofia Radzikowska, studentka V roku neurokognitywistyki w SWPS i kierownik projektu badawczego.

Radzikowska podkreśla, że uzyskane wyniki pozwolą nie tylko na poprawę działania interfejsu mózg-komputer poprzez zwiększenie szybkości jego reakcji, ale również zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Umożliwią również dostosowywanie jego wyglądu oraz ustawień do wymogów użytkownika. Przede wszystkim jednak pozwolą na wprowadzenie ustawień domyślnych, które przynoszą najlepsze efekty u większości zbadanych osób.

Badaczka zaznacza, że jeśli użytkownik stwierdzi, że nie przynoszą one oczekiwanych efektów lub są dla niego męczące, będzie mógł je zmienić. Nie będzie jednak możliwe ustawienie opcji, przy których interfejs mógłby przestać sprawnie funkcjonować.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry