Samoloty bezzałogowe a problem wirusów

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, MOTORYZACJA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Keyloggery to wirusy, które najczęściej wykorzystywane są do przechwytywania haseł użytkowników danych kart kredytowych czy numerów kont bankowych. Przechwytują one wpisywane przez użytkowników dane i wysyłają je prosto do osoby, która starała się je uzyskać. Niedawno jednak ofiarą tego typu wirusów padło centrum dowodzenia samolotami bezzałogowymi w Nevadzie. Wirus zainfekował komputery używane przez pilotów, dzięki , którym są oni w stanie zdalnie kierować bezzałogowe samoloty np. w Afganistanie.

stock.xchng

Niestety ofiarą wirusa padła sieć , która aktualnie obsługiwała drony będące na linii frontu, bezzałogowe samoloty wykorzystywane były w misjach w Afganistanie i Iraku. Wygląda jednak na to, że żadne tajne informacje zebrane przez wirusa nie wypłynęły na zewnątrz. Siły powietrzne USA odmówiły komentarza twierdząc, że nie omawiają oni publicznie zagrożeń dla swoich sieci komputerowych, ponieważ obawiają się oni, ze przyczynią się tym samym do udoskonalenia taktyki hakerów.

Nie wiadomo także, czy zainfekowanie komputerów było celowe czy też był to jednorazowy incydent. Samoloty bezzałogowe stały się jednym z głównych narzędzi walk w Afganistanie, dzisiaj stacjonuje ich tam około 200. Drony bo tak nazywane są samoloty bezzałogowe (od ang. drones – trutnie) prowadziły akcję wzdłuż granicy z Pakistanem, co wywołało wiele kontrowersji, po tym jak amerykańskim pilotom udało się zabić długo poszukiwanego terrorystę Anwara Al – Awlakiego, duchownego powiązanego z Al – Kaidą. Amerykańska armia również nie raz prowadziła działania wojenne bez pozwolenia pakistańskiego rządu.

Samoloty bezzałogowe oraz akcję prowadzone za ich pomocą budzą wiele kontrowersji nie tylko ze względu na wątpliwe systemy bezpieczeństwa, ale również ze względów etycznych. W czerwcu sprawozdawca Komisji Praw Człowieka ONZ zaapelował o zaprzestanie prowadzenia działań wojennych z użyciem dronów, mimo iż samoloty bezzałogowe są jednymi z najnowocześniejszych i precyzyjnych narzędzi wojennych ,w atakach z ich udziałem nadal giną przypadkowi ludzie.

A.Ozimek

Źródło: Guardian UK

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry