Słowacja: ratyfikacja Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej odrzucona. Rząd upadł.

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA, ŚWIAT

Ratyfikacja Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, które zakładała m. in. zwiększenie udziału Słowacji w EFSF z 4,4 do 7,7 mld euro została odrzucona przez słowackich deputowanych. Fundusz to jeden z głównych pomysłów na walkę z kryzysem, który ogarnia Europę.

Przed debatą premier Iveat Radiczova zapowiedziała, że jeśli parlament nie przychyli się do tej ratyfikacji, nastąpi dymisja gabinetu. Po wielogodzinnej debacie w Radzie Narodowej (parlamencie) propozycja rządu dotycząca EFSF została odrzucona 21 głosami. Brak porozumienia w tej sprawie oznacza zatem upadek rządu.

Słowacja to jedyny z krajów należących do strefy euro, który nie zaaprobował reformy EFSF polegającej na zwiększeniu uprawnień Funduszu i środków finansowych będących do jego dyspozycji. 16 pozostałych krajów strefy euro zgodziło się już na zwiększenie uprawnień EFSF. Reforma może wejść w życie tylko przy jednomyślnym poparciu.

Premier Radiczova zwróciła się już do Słowackiej Unii Demokratycznej i Chrześcijańskiej – Partii Demokratycznej oraz do koalicjantów z prośbą o podjęcie rozmów z opozycją w sprawie uchwalenia reformy EFSF.

E.Kodzis

Źródło: Youtube/ReutersVideo/EBS

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry