„Sztuki Walk ze Wschodu” – wciąż popularne

AKTUALNOŚCI, SPORT, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

Dlaczego tak wiele osób trenuje wschodnie sztuki walki? Odpowiedzi może być wiele. Ludzie trenują Karate, Judo itd., z mniej lub więcej ważnych pobudek. Osobiście uważam, że robią to, dlatego, iż fascynuje ich coś obcego, orientalnego i nowego, z czym do tej pory nie mieli styczności. Zajmijmy się na chwile sztuką walki zwaną Karate.

stock.xchng

Jest ona znana od kilku tysięcy lat, gdy to ojciec uczył syna walki. Po co przekazywano sobie te umiejętności? Jak wiemy Chińczycy i Japończycy są walecznymi narodami od czasów wczesnych Cesarzy. Wschodni wojownicy uważani byli za świetnie wyszkolonych w walce wręcz a to dzięki znajomości sztuk walki. Karate łączy w sobie umiejętności pogodzenia ducha z ciałem i uczy oczyszczenia umysłu, wprowadza wiele samodyscypliny do umysłu każdego trenującego, albowiem Mistrzowie nauczający pokolenia współczesnych wojowników uważają, że tylko podczas pełnego skupienia i oczyszczenia umysłu można wyprowadzić cios perfekcyjny.

Dziś sztuki walki wykorzystywane są w celach sportowych(olimpiady, zawody) przez rzesze ludzi, inni zaś uczą się po to, by w razie napadu lub zaczepki, które w dzisiejszych czasach są normą, mogli się obronić. Wiele wschodnich sztuk walki to opierające się wzajemnie na sobie techniki uderzeń i uników. Czy trenowanie sztuk walki jest dobre dla zdrowia? Odpowiadając na to pytanie zastanówmy się czy Jogging jest zdrowy. Owszem. Każdy uprawiany sport jest zdrowy m.in. karate, ponieważ angażuje nie tylko, tak jak w boksie górne partie mięśni, ale wszystkie mięśnie.

stock.xchng

Gdy trenujemy orientalne sztuki walki nasze ciało staje się bardziej elastyczne, rozwijają się mięśnie i umysł. Uczymy się ich bardzo długo. Maja stopnie umiejętności zwane m.in. Danami itd. Tylko trenujący znają pełen regulamin, ale podstawową zasadą jest zasada, w której zobowiązują się do nie używania wyuczonych umiejętności w celach innych niż obronne i sportowe.

Na pewno nikt z nas nie chciałby paść ofiarą wyszkolonego wojownika, który ma nad nami ogromną przewagę. Osoby uczące się cechują się ogromnym zrównoważeniem i naprawdę trudno wyprowadzić je z równowagi. Elementami treningu mogą być znane polskim żołnierzom tzw. „pompki na piąstkach”, które mają przygotować zakończenia nerwowe dłoni na mniejsze odczuwanie uderzeń w często twarde części ciała przeciwnika. „Żabki”- kolejny trening wzmacniający partie mięśni nóg.

Jest wiele technik treningowych, ale wszystkie mają na celu przygotowanie osoby trenującej do walki. Walki na zawodach wbrew pozorom nie są walkami pokazowymi. Często zawodnicy odnoszą wiele obrażeń, ale mimo to są usatysfakcjonowani tym, że byli od kogoś lepsi.

To kolejna pobudka by trenować choćby karate. Czasem potrzebujemy sami sobie udowodnić, że jesteśmy dobrzy w tym, co robimy i to, dlatego tak się staramy na treningach. Treningi nie polegają tylko na uczeniu techniki walki, zawierają też dużo teorii. Nauczymy się jak działa wiele układów w naszym organizmie m.in. układ nerwowy, żeby potem wykorzystać tą wiedze przeciwko naszemu przeciwnikowi.

Nie mam nic przeciwko osobom trenującym pod warunkiem, że nie wykorzystają tejże wiedzy przeciw niewinnym. Jeżeli chcemy udowodnić, że jesteśmy lepsi róbmy to na macie nie na ulicy. Zatem na zakończenie dodam, że warto trenować sztuki walki a przede wszystkim po prostu uprawiać sport, po to, by w wieku podeszłym zachować formę i zmniejszyć ryzyko chorób. Trenować możemy bez względu na to ile mamy lat, więc wykorzystajmy tę możliwość.

Małgorzata Kałuża

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry