We are the 99 % – debata na Tumblr.com

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, GIEŁDA, GOSPODARKA, PODATKI

Tumblr platforma służąca do blogowania, która łączy w sobie cechy twittera i wordpress.com stała się jednym z narzędzi to propagowania manifestu Amerykanów protestujących w Nowym Jorku.

Na blogu: wearethe99percent.tumblr.com, pojawiają się wpisy osób sympatyzujących z protestującymi. Opowiadają oni swoje historie przez dodawanie zdjęć, na których pokazują swoje twarze jak i ręce w których trzymają kartki papieru, z opisanymi własnymi problemami dotyczącymi bezrobocia. Według podobnej formuły prowadzone są strony It Gets Better Project i PostSecret, taka samoobsługowa forma opowiadania o sobie przypadła do gustu internautom – obecnie blog ma 77 stron, a na każdej z nich widnieje pół tuzina historii.

Na stronie widnieje także ich manifest: „ Jesteśmy wyrzucani z naszych domów, jesteśmy zmuszani do wybierania pomiędzy kupieniem żywności a zapłaceniem czynszu. Odmawia się nam opieki medycznej. Cierpimy z powodu coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska. Pracujemy długie godziny za niewielkie pensje i bez żadnych praw, jeśli w ogóle mamy pracę. Pozostajemy z niczym, kiedy 1% dostaje wszystko.

Jesteśmy 99%.” Manifest odnosi się do tych samych postulatów, które wznoszą protestujący na Wall Street. Uważają oni, że 99% amerykańskich obywateli musi każdego dnia zmagać się licznymi problemami dotyczącymi złego stanu gospodarki oraz wysokiego bezrobocia, podczas gdy 1% obywateli posiada władzę i pieniądze. Rozgłos jaki przyniósł protestującym blog, spowodował pojawienie się innego bloga o bardziej konserwatywnych poglądach.

Konserwatywny blog: the53.tumblr.com dotyczy Amerykanów, którzy reprezentują 53% społeczeństwa, muszą oni płacić federalny podatek dochodowy i jak można się domyślić nie solidaryzują się z protestującymi. Tak jak w przypadku bloga „We are the 99 percent” – okazuję się , że osobista narracja ma szczególna siłę oddziaływania na odbiorców.

A.Ozimek

Źrodła:
http://wearethe99percent.tumblr.com/
http://the53.tumblr.com/
http://edition.cnn.com/2011/10/12/tech/web/tumblr-occupy-wall-street/

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry