Wirtualna klawiatura Braille’a

AKTUALNOŚCI, INTERNET, KONWERGENCJA, MEDIA, ŚWIAT

Tablety stają się coraz popularniejszym i powszechniejszym sprzętem w dzisiejszym świecie, jednak jest grupa ludzi, która niestety nie miała możliwość korzystać z tego typu urządzeń. Ekrany dotykowe są bezużyteczne dla osób niewidomych, o ile nie posiadają wbudowanego w system sterowania głosem. Grupa naukowców z Uniwersytetu Stanford postanowiła stworzyć urządzenie, które pomoże osobą niewidomym korzystać z tabletów.

stock.xchng

Początkowo chcieli oni zamienić fizyczne strony tekstu zapisane językiem Braille’a na tekst czytelny na urządzeniu, jednak po kilku nieudanych próbach porzucili pomysł stworzenia czytnika i postanowili skupić się na odpowiednio dopasowanej aplikacji. Student ze Stanford Adam Duran, Adrian Lew – profesor inżynierii mechanicznej i Sohan Dharmaradża zajmujący się studiami nad matematyką obliczeniową stworzyli aplikację, która na pewno ułatwi życie wielu osób, a co więcej jest o dziesięć razy tańsza niż większość nowoczesnych rozwiązań związanych z pisaniem w języku Braille’a.

Film:

Do tej pory osoby niewidome mogły korzystać z komputerów stacjonarnych ze specjalnym oprogramowaniem czytającym lub ze specjalnie dostosowanych do ich potrzeb laptopów. Jak działa nowa aplikacja? Ponieważ nie możliwe jest odnalezienie klawiszy na płaskim, dotykowym ekranie, zespół zdecydował się na przeniesienie klawiszy na ręce (właściwe palce) użytkownika. Kiedy użytkownik ustawi osiem palców na urządzeniu, wirtualne klawisze dostosowują się do każdego z nich.

Klawiatura składa się z ośmiu wirtualnych klawiszy, sześć z nich wykorzystywane jest do komponowania znaków w języku Braille’a, a dwa pozostałe to klawisz powrotu i klawisz backspace. Panel tabletu dostosowuje się do użytkownika, klawisze dostosowują się w oparciu o rozmiar palca użytkownika.

Aplikacja pozwala na wykonywanie takich czynności jak napisanie e-maila czy tworzenie skomplikowanych formuł matematycznych. Aplikacja została stworzona na oprogramowanie Android i prawdopodobnie będzie ona dostępna już wkrótce w Android Market.

A.Ozimek

Źródło: Stanford University

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry