Jak robot z człowiekiem

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Relacje między ludźmi a robotami są od lat tematem do rozważań dla wielu artystów z kręgów kultury i sztuki. Literatura science – fiction, wręcz obfituje w wariacje na temat tego kim staną się i czym będą roboty dla ludzkości. W dzisiejszych czasach codziennie mamy styczność z nowymi technologiami w tym i robotyką.

macaruba - stock.xchng

Domysły na temat naszych wspólnych relacji stały się przedmiotem zainteresowania nie tylko ze strony artystów, ale także naukowców, którzy po przeprowadzeniu serii badań doszli do niezwykłych wniosków. W przyszłości będziesz traktował swojego robota jak ekspres do kawy czy może jak ulubione zwierzątko?

Adrian Tapus, który zajmuje się studiowaniem tego typu relacji, wykorzystywał maszyny do badań nad ludzkim zachowaniem względem maszyn. O ile nasi „sztuczni” przyjaciele nie wykazują skrajnych emocji w stosunku do nas, my potrafimy okazywać im cały wachlarz ludzkich emocji. Roboty wykorzystywane są miedzy innymi w celach terapeutycznych, ludzie z demencją przez interakcje z robotami mogą poprawić swój stan zdrowia.

Jedna z pacjentek Tapusa, starsza pani chora na demencję brała udział w badaniach. Dwa razy w tygodniu, przez osiem miesięcy, przez około godzinę przebywała z robotem o imieniu Bandit. Dzięki zabawie z nim jej zdolności kognitywne poprawiły się, jednak po zakończonych badaniach kobieta zachorowała na depresję z powodu braku kontaktu z robotem, do którego towarzystwa bardzo się przyzwyczaiła. Ta historia jest tylko jedną z licznych przykładów , kiedy to ludzie przywiązują się emocjonalnie do przedmiotów. Bardzo możliwe jest, że w przyszłości kiedy będziemy stykać się z robotami codziennie a nawet z nimi mieszkać – nasze relacje przejdą na zupełnie inny poziom.

Christopher Bartneck wykładowca z Human Interface Technology Laboratory w Nowej Zelandii twierdzi, że jest to bardzo prawdopodobne, gdyż roboty zaprogramowane są tak, aby zachowywać się w stosunku do nas intencjonalnie. Choć będziemy zdawać sobie sprawę, że nie czują one jak ludzie – instynktownie będziemy wiązać z nimi jakieś emocje. Co więcej prawdopodobnie będą to relacje podobne do tych, które nawiązujemy ze zwierzętami domowymi.

Jodi Forlizzi z Human –Computer Interaction Institute w Carnegie Mellon University uważa, ze stopień przywiązania zależy wyłącznie od oprogramowania jakie zostanie wgrane robotowi i jak bardzo będzie on podobny do nas, wykazujemy się większą sympatią do osób (w tym przypadku rzeczy), które zachowują sie podobnie do nas oraz podzielają te same zainteresowania. Kiedy grupa badawcza doktor Forlizzi przeprowadzała badania z udziałem robota o nazwie Snackbot (który zajmował się dowożeniem przekąsek) okazało się, choć badania nadal są w toku, że można zauważyć pewną prawidłowość – ludzie zachowują się przy robotach zupełnie inaczej kiedy są w tłumie niż kiedy są z nim sami.

Badane osoby wykazywały się większą empatią w stosunku do robota, kiedy zostawali z nim sam na sam. Ludzie już w dzisiejszych czasach przywiązują się do rzeczy. Niektóre osoby uważają, że więzi między robotami a ludźmi w miarę ich coraz większego udziału w naszym życiu, będą coraz mocniejsze.

A.Ozimek

Źródło:
http://www.wired.co.uk/news/archive/2011-10/11/when-robots-die?page=all
http://www.asimo.pl/artykuly/roboty-i-ludzie-w-2050.php

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry