Zastąpią Fundusz Kościelny

AKTUALNOŚCI, BIZNES, PODATKI, POLSKA

Zamiast Funduszu Kościelnego – jeden procent podatku na rzecz Kościoła lub innej gminy wyznaniowej – z takim pomysłem wystąpił nowy metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik. Po wprowadzeniu takiej zmiany obywatele mogliby sami decydować o tej części swojego podatku, dokładnie tak, jak robią to w przypadku organizacji pożytku publicznego.

stock.xchng

Każdy podatnik przy wypełnianiu PIT-u może przekazać 1 procent na fundację lub stowarzyszenie. Abp. Budzik proponuje, by było można samodzielnie dysponować kolejnym procentem z podatku i przeznaczyć go na rzecz wybranego kościoła. W zamian za takie rozwiązanie, kościół zgodziłby się na likwidację Funduszu Kościelnego. Fundusz utworzono 60 lat temu na podstawie komunistycznego ustawodawstwa, jako rekompensatę szkód wyrządzonych kościołowi przez państwo.

Pieniądze Funduszu miały pochodzić z dochodów uzyskiwanych z nieruchomości przejętych przez państwo. W praktyce jednak, to właśnie państwo finansuje Fundusz. Wprowadzenie nowego rozwiązania ma zasadniczy plus – dobrowolność, gdyż od teraz podatnicy sami by decydowali, czy chcą odpisać część swojego podatku na rzecz Kościoła.

E.Kodzis

Źródło: nowiny24.pl

Powiązane wpisy

  • antychryst

    juz dawno powinni zlikwidować ten fundusz, bo państwo już spłaciło swój dług i to z nawiazką. Ale im zawsze będzie mało i mało. A podatki na rzecz kościoła to dobra sprawa – od razy wyjdzie na jaw ilu jest „prawdziwych katolików” – ale podatek ekstra a nie pomniejszanie należnego podatku


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry