Poezja XXI wieku

AKTUALNOŚCI, MEDIA, POLSKA

Miękkie tony słów, a czasem twarde i ostre niczym ciecie miecza. Melodyjność, bądź skrajne jej przeciwieństwo. Obraz, który przenosi nas w inny wymiar, innej rzeczywistości. Wiersz. Poezja jest dziedziną, która nigdy nie będzie stała. Ewoluuje tak często jak tylko się da, dotyczy każdego tematu, który tylko może wymyślić człowiek. Poezja otacza nas, choć często tego nie dostrzegamy, otacza nas każdego dnia i znajduje swe odzwierciedlenie w najbardziej prozaicznych rzeczach, osobach, sytuacjach. Na początek zajmijmy się jej ewolucją.

stock.xchng

Dzisiaj nie ma ona tego samego znaczenia, co kiedyś. Bo któż teraz czytuje poezję? Któż zadaje sobie tyle trudu, by usiać przed tomikiem( bądź pojedynczym wierszem) zakłębić się w interpretacje, konstrukcje, dać się ponieść bez reszty światu, który dzięki skomplikowanej grze słów przedstawia nam autor. Dziś tego zadania podejmują Ci, którzy muszą (mam na myśli uczniów, studentów kierunków filologicznych), oraz w mniejszości Ci, którzy chcą ( muszę jednak dodać, że zdarzyć się może, że Ci którzy muszą, jednocześnie chcą – zwłaszcza studenci). Patrząc wstecz, na historię, możemy dojść do wniosku, że mimo iż nie zawsze podejście do poezji było takie same, to stosunek człowieka do niej znacznie się różnił. Poeta był kimś wyjątkowym.

Możemy to zauważyć zwłaszcza na podstawie wieku XIX, gdy poeta stał się jednostką wybitną, wieszczem i przewodnikiem narodu. W przeszłości chętniej czytywano poezje, gdyż znajomość najnowszych dzieł, świadczyła o wyższości w hierarchii społecznej, o oczytaniu. Mówiąc prościej było to pożądane, podczas, gdy dziś, traktowane jest raczej jako „zbędne marnowanie czasu na głupoty”. Poza stosunkiem do niej, zmieniła się również sama poezja. Dziś rzadko pisuje się sonety, poematy. Wiersze są częściej ( oczywiście mogą się przytrafić przypadki skrajnie odmienne) mniej melodyjne, mniej regularne.

Nie ma w nich takiego wzniosłego patosu, jaki towarzyszył w przeszłości. Dzisiejsi poeci opisują( najczęściej) taką rzeczywistość, jaką widza, nie ubarwiają, nie upiększają. Wręcz przeciwnie, zdarza się, że poprzez prezentowane w swoich utworach obrazy sprawiają, że otaczający nas świat wydaje nam się jeszcze bardziej szary i zdemoralizowany niż myśleliśmy. Poeci nie stronią dziś od używania form kolokwialnych, w ich wierszach często napotykamy na wulgaryzmy, wyrazy potoczne, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia.

Poezja przestała być tak czystą jak wcześniej. Warto się również zastanowić nad osobą samego poety. Kim dzisiaj jest poeta? Jak wcześniej wspomniałam, w przeszłości był on kimś ważnym( często skrajnie biednym, ale jednak ważnym). Natomiast dzisiaj poeta, postrzegany jest raczej za osobę, która ma swój własny świat oraz, która wykonuje czynność zupełnie ludziom nie potrzebną. Kwestią, która łączy dawnego i dzisiejszego poetę są pieniądze.

Owszem, autorzy wydają swoje tomiki, ale jest to wyczyn dość trudny do zrealizowania, nie mówiąc już o tym, że tak naprawdę jeśli poeta nie posiada innego źródła dochodów, może stać się równie biedny, co wspomniani przeze mnie poeci romantyczni. Ciekawa jest również jeszcze jedna sprawa. Dzisiaj poetą może nazwać się każdy, nie ważne czy dana osoba publikuje swoje prace, czy też nie. Samozwańczy poeci mogą się tak określać, gdyż mało jest osób, które zadałoby sobie tyle trudu, by rzeczywiście uwiarygodnić danemu wierszo-pisarzowi jego miano.

Nie mówiąc już o tym, że forma poezji do tego stopnia się przeistoczyła, że wymagania do tego, by dane dzieło nazwać literackim nie są jednoznaczne. Kiedyś było inaczej i tylko nieliczni (Ci, którzy byli tego pewni) byli w stanie określić się tym mianem, z obawy przed wyśmianiem, krytyką, jak również z szacunku to poezji, której nie odważyliby się kalać. Cóż mogę napisać na koniec? Nie odgradzajmy się wysokim i twardym murem od poezji, gdyż nie tylko ciało, ale dusza potrzebuje czasem miłego połechtania i odrobiny wyrafinowanej przyjemności.

M.Kałuża

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry