Wniosek o usunięcie krzyża gotowy

AKTUALNOŚCI, POLSKA

Po podpisaniu przez posłów Ruchu Palikota, wniosek „o wydanie zarządzenia nakazującego usunięcie krzyża łacińskiego znajdującego się w sali posiedzeń Sejmu RP” trafi do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Wnioskodawcy twierdzą, że umieszczenie symbolu religijnego w takim miejscu jest niezgodne z konstytucją, Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, zapisami Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską oraz zapisami ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

stock.xchng

Ponadto:

„Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, którego władze publiczne, w tym władza ustawodawcza, powinny zachowywać bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych”. (…) „obecność krzyża łacińskiego zwisającego ponad głowami posłów stanowi permanentne naruszenie gwarancji bezstronności władzy publicznej w sprawach religii, a zatem oznacza stan permanentnego bezprawia trwający już 14 lat”.

Skonstruowaniem wniosku zajął się mec. Marcin Górski. Członkowie Ruchu Palikota odpierają zarzuty o antykościelność i podkreślają, że chodzi im jedynie o przestrzeganie prawa i zachowanie świeckości państwa.

E.Kodzis

Źródło: Interia,Polskie Radio

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry