Czy dieta Polaków jest właściwa ?

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

Tylko niecałe 8% Polaków spożywa ryby zgodnie z zaleceniami, czyli częściej niż 1 raz w tygodniu. W związku z tym należymy do krajów szczególnie zagrożonych niedoborem kwasów tłuszczowych omega‑3, niezbędnego składnika diety.

stock.xchng

Czy jest się czym martwić? Zdecydowanie tak, ponieważ oznacza to, że wraz z dzienną dietą nie dostarczamy podstawowej ilości DHA, który jest najbardziej wartościowy z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega–3.

Kobiety w tyle za mężczyznami

DHA odgrywa ważną rolę w profilaktyce m.in. chorób serca oraz wspiera rozwój ważnych narządów u płodu. W największej i najbardziej przyswajalnej ilości występuje właśnie w rybach morskich. Natomiast w produkowanej na skalę przemysłową żywności jest go bardzo mało.

Normę spożycia ryb, (która wynosi 30 g na dobę) „wyrabiają” jedynie mężczyźni z północnej części kraju. W ich diecie produktów rybnych było powyżej wartości zalecanej. Panie wypadają pod tym względem znacznie gorzej. Z Ogólnopolskiego badania WOBASZ wynika, że u kobiet we wszystkich województwach, spożycie ryb było poniżej zalecanej wartości i wynosiło jedynie 15 g. Według zaleceń, powinno stanowić dwa razy tyle!

Więcej informacji na www.polkaintymnie.pl

Źródło:

Badania SMG/KRC

Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badania Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ)

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry